Wybór dostawcy Internetu może okazać się nie lada wyzwaniem. Pod uwagę należy bowiem wziąć szereg czynników, które determinują to, czy dana oferta jest skrojona na miarę naszych potrzeb. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na takie parametry jak : średnia cena w okresie trwania umowy, prędkość, usługa WiFi, czas trwania umowy oraz możliwe opcje dodatkowe.

Mieszkańcy Katowic przy wyborze Internetu mogą posiłkować się przygotowanym rankingiem najlepszych ofert głównych operatorów działających w ich mieście. Szczegółowe informacje oraz dostępność poszczególnych operatów na adresie można sprawdzić na stronie www.panwybierak.pl.

Jaki Internet stacjonarny w Katowicach?

Główni dostawcy Internetu stacjonarnego w Katowicach to Orange, Vectra, Netia, UPC, EkoTransTech oraz PPcom – wszyscy oferują wysokie prędkości bez limitu danych w atrakcyjnych cenach - 500 Mb/s (UPC, PPcom), 600 Mb/s (Orange, Vectra) i 900 Mb/s (Netia). Na maksymalną prędkość transmisji decyduje się jednak niewielu klientów. Do standardowego użytkowania w zupełności wystarcza bowiem prędkość około 100 Mb/s.


Orange - 100 Mb/s, operator oferuje w cenie 69,99 zł i dodatkowo nie ponosimy kosztów aktywacji. Umowa podpisywana jest na 24 miesiące, a przez pierwsze 12 opłata obniżona jest do 39,90 zł. 

Vectra - 100 Mb/s, oferuje w cenie 49,90 zł, a opłata aktywacyjna to 49 zł przy umowie na 24 miesiące.

Netia GigaDom– MAX - 100 Mb/s, oferuje Internet w cenie 49,90 zł. Pierwszy miesiąc usługi jest gratis, a koszt opłaty aktywacyjnej to 29 zł. Umowę podpisywana jest na 24 miesięce.

UPC – 120 Mb/s oferuje w cenie 49,00 zł, przy opłacie aktywacyjnej 59,90 zł. Umowa podpisywana jest na 24 miesiące.

EkoTransTech – 140 Mb/s, oferuje w cenie 89,00 zł, przy opłacie aktywacyjnej od 50 zł. Oferta tego operatora nie zawiera opcji WiFi (router dodatkowo płatny) i jest zawierana na 24 miesiące.

PPcom–200  Mb/s, oferuje w cenie 60,00 zł, przy opłacie aktywacyjnej 1  zł. Oferta tego operatora nie zawiera opcji WiFi (router dodatkowo płatny), ale jest zawierana tylko na 12 miesięcy.

Ponadto w przypadku powyższych oferty operatorzy oferują dodatkowe darmowe i płatne usługi:

  • Orange – oferuje w cenie nowoczesny router, który pozwala na współdzielenie zasobów multimedialnych - FunBox 3.0,
  • Vectra – do oferty klient może dołączyć usługi dodatkowe, takie jak HBO GO, serwis muzyczny GO ON oraz Bezpieczny Internet Vectra F-Secure – wszystkie za dodatkową opłatą. Za jedynie 10 zł więcej można również mieć transfer danych - 600 Mb/s
  • Netia – klient może dołączyć HBO GO oraz serwis muzyczny uiszczając dodatkową miesięczną opłatę.
  • UPC – jako jedyny dołącza gratis pakiet podstawowy telewizji cyfrowej - Telewizja Na Start.

Jaki tani Internet LTE wybrać w Katowicach?

Alternatywnym rozwiązaniem jest Internet domowy w technologii LTE, oferowany na terenie Katowic przez Orange, Play, Plus, T-mobile oraz Cyfrowy Polsat. W tym wypadku czynnikiem mającym największy wpływ na cenę pakietu jest limit pobieranych danych GSM, a nie prędkość transmisji i to właśnie na niego należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru oferty.Play w cenie gwarantuje dostęp do Play NOW . Dzięki niemu możemy oglądać telewizję online. Oferta dostępna jest na 1 lub 2 urządzenia w zależności od wybranej opcji oraz dodatkowo dostęp do kanałów HBO i HBO GO. W zależności od tego, na jaką usługę dodatkową się zdecydujemy, opłata miesięczna wzrośnie z 59,99 zł do 69,99 zł (Play NOW na 1 urządzenie i dostęp do HBO I HBO GO) lub do 89,99 zł ( Play NOW na 2 urządzenia) .

Z kolei, Plus i T-mobile do oferty dołączają routery Wi-Fi umożliwiające rozprowadzenie sygnału sieci bezprzewodowej po lokalu.

W Cyfrowym Polsacie wybierając pakiet (niezależnie od tego, czy limit danych wynosi 50 czy 80 GB), otrzymujemy za darmo na 2 miesiące 3 pakiety IPLA.

Decydując się na Internet domowy LTE, musimy mieć na uwadze to, iż po przekroczeniu limitu transferu danych, operator zwykle ogranicza prędkość Internetu, w niektórych przypadkach doliczając dodatkową opłatę. Jedyną ofertą bez limitu danych jest oferta T-Mobile, jednak w tym przypadku musimy się liczyć z niższą prędkością pobierania danych (60 Mb/s) niż w przypadku pozostałych operatorów.

Którą ofertę na Internet w Katowicach wybrać?

Wybierając ofertę Internetu, musimy zwrócić uwagę nie tylko na jego prędkość i cenę, ale przede wszystkim na to, czy wybrany przez nas operator świadczy usługę pod naszym adresem. Informacje o tym możemy znaleźć w serwisie www.panwybierak.pl. Jeżeli zaś jesteśmy zainteresowani ofertą Internetu LTE, upewnijmy się, czy operator oferuje dobry zasięg w naszym mieszkaniu. W tym celu należy skonsultować się z doradcą pod numerem infolinii 22 1223344. Przed podpisaniem umowy, sprawdźmy także to, czy długość umowy nam odpowiada.