Prace nad muralem zaczęto już wiosną, kiedy jego twórcy Milo Banachowicz i Miłosz Konieczko studenci Katowickiego ASP, zaczęli pracę nad projektem. Główna koncepcja zakładała stworzenie muralu opartego na kolorach i geometrycznych wzorach. Tak powstał końcowy projekt do którego inspiracją były najciekawsze budynki architektury Katowic. Na muralu możemy zaobserwować takie ikoniczne miejsca jak: Spodek, osiedle Tysiąclecia, Wieże Stalexportu, Archikatedra, Gwiazdy, Altus, KTW i samą Fabrykę Porcelany.

„Zależało nam, aby w tym roku powstał w tym miejscu mural, który będzie odnosił się do Katowic. Chcieliśmy mieć coś lokalnego związanego z miastem bądź kulturą Górnego Śląska.” tak o samym projekcie mówi, Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche.

 

Prace nad naniesieniem projektu na ścianę budynku trwały od kilku tygodni, a w social mediach mogliśmy regularnie podpatrywać poszczególne etapy pracy nad muralem. Wielkoformatowy obraz został umiejscowiony obok projektu dzieła stworzonego przez Łatę Miasta, gdzie zajmuje 200 m2, a na jego stworzenie zostało zużyte podam 40 l farby. 

 

Jest to kolejne dzieło, które zapełnia ścianę na której od wielu lat regularnie powstają kolejne projekty przy współpracy z lokalnymi artystami. Do tej pory znajdowały się tam prace takich artystów jak: Artur Wabik, Lo Milo czy duetu Łata Miasta, której twórcy są również odpowiedzialni za projekt nowego działa.

 

Powstały mural nie jest na pewno ostatnim na terenie Fabryki Porcelany, który trafił do małej „galerii street artu”. Pomysłodawcą stworzenia przestrzeni dla lokalnych artystów jest prezes Fundacji Giesche, Rafał Wyszyński, który przy współpracy z firmą Sutco udostępnił kilkuset metrową powierzchnię.