Katowice otrzymały niechlubny status najniebezpieczniejszej stolicy wojewódzkiej w Polsce. Jak wynika z danych GUS w blisko 300-tysięcznym mieście na 10 tys. mieszkańców dokonano 250 przestępstw. To daje 14. lokatę na 360 przebadanych powiatów.

Jak informuje GUS wśród stolic wojewódzkich Katowice nie mają konkurentów. W największym mieście na Górnym Śląsku na 10 ty. mieszkańców przypada 215 przestępstw. Druga lokata pod tym względem wśród wojewódzkich stolic należy do Zielonej Góry (202), zaś niechlubne podium zamykają Kielce (184).

W Polsce wśród powiatów najniższy współczynnik przestępstw wyliczono w powiecie kolbuszowskim (woj. podkarpackie)- tam wyliczono zaledwie 193 przestępstwa na 62 tysiące mieszkańców. Najgorzej wypadł Nowy Sącz. W 84-tysięcznym mieście na prawach powiatu w woj. małopolskim odnotowano 5158 przypadków naruszenia prawa. Kolejne na liście były m.in. Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie), Gostyń (woj. wielkopolskie) czy w Wałbrzychu. Bardzo wysoki wskaźnik przestępstw zanotowano również w Dąbrowie Górniczej - 303 na 10 tys. mieszkańców.