Już wkrótce zostanie wprowadzony system kaucyjny, który był zapowiadany już w połowie roku przez Henryka Kowalczyka, ówczesnego ministra środowiska. Obecnie pomysł kontynuuje Michał Kurtyka. Nowa ustawa dotycząca kaucji za plastikowe butelki pojawi się maksymalnie do czerwca następnego roku.

Kaucja za plastikowe butelki – ile wyniesie? 

Ostateczna odpowiedź ma paść podczas przedstawienia propozycji ustawy. Na tę chwilę jednak wiadomo, że prawdopodobnie będzie to 10 lub 20 groszy. Napoje w plastikowych butelkach podrożeją więc o te kwoty. 

- W momencie, gdy stworzymy system, w którym nadamy wartość tym surowcom, będziemy mogli nie tylko ograniczyć koszty, ale poprzez racjonalne bodźce ekonomiczne skłonić producentów, by chociaż opakowania były jak najbardziej ekologiczne. Takie, które można potem w łatwy sposób przeznaczyć do odzysku – wyjaśnia Michał Kurtyka.

Kaucja musi zostać wprowadzona z powodu dyrektywy Parlamentu Europejskiego, według której do 2025 r. poziom odzysku plastikowych butelek PET ma wynieść 90 proc. Może to jednak nie być tak proste, dlatego 90 proc. zostało przedłużone do 2029 roku. Jeszcze nie wiadomo, jak ustawa zostanie przyjęta przez społeczeństwo. Wiele osób nie ma ochoty zwracać butelek szklanych np. po piwie, za które kaucja wynosi od 25 do 50 groszy, a jak będzie z plastikiem? Może się też okazać, że niektóre sklepy odmówią przyjęcia butelek.

Jak rozwiązać problem ze zwrotem plastikowych butelek? 

Chociaż nie wiadomo, jak się potoczy los butelek PET w Polsce już wkrótce, warto spojrzeć na naszych sąsiadów. W Niemczech system kaucyjny sprawdza się bardzo dobrze, kaucja za butelkę plastikową to aż 0,25 eur. Można zwrócić je do praktycznie każdego sklepu. Wiele jest też wyposażone w specjalne automaty. Podobnie jest w Danii i w Rzymie. W tym ostatnim, w pilotażowym programie automaty stanęły na trzech stacjach metra. Za zwrot butelki otrzymuje się 5 eurocentów. Pieniądze trafiają do aplikacji mobilnej i można je wydać na zakup biletów komunikacji miejskiej. 

Co ciekawe w Warszawie powstał podobny zamysł – niestety przetrwał tylko 3 miesiące. Chociaż urządzenia stanęły, trzeba było je usunąć, gdyż pracowały za wolno i były awaryjne. Powodem były głównie akty wandalizmu. Prawdopodobnie jednak recyklomaty powrócą w 2020 roku i za zwrot butelek będą przyznawane punkty np. na kawę lub zniżki do kina.