Budowa domu zaczyna się od zakupu działki i wykonania projektu, który będzie zgodny z wieloma koniecznymi do spełnienia warunkami i naszymi oczekiwaniami. W ostatnich latach obserwuje się powrót do domów piętrowych, które przez dłuższy czas były wypierane przez projekty domów parterowych. Nowoczesne i jednocześnie praktyczne rozwiązanie znajduje jednak spore grono zwolenników. Pojawia się jednak pytanie, kiedy warto zdecydować się na dom piętrowy?

Mała działka — idealne rozwiązanie

Dom piętrowy to funkcjonalność i wystarczająca powierzchnia zapewniająca wysoki komfort. Właściciele wąskich bądź niewielkich działek znajdują w tym rozwiązaniu idealne cechy pozwalające na zachowanie działki i jednoczesne zbudowanie wymarzonego domu. Piętrowe budynki to po prostu powierzchnia użytkowa rozłożona w sposób równomierny. Gdybyśmy tę samą powierzchnię chcieli uzyskać w projektach parterowych lub z poddaszem użytkowym musielibyśmy albo dysponować dużą działką, albo też zrezygnować z ogrodu.

Tańsze i tak samo doskonałe

Jednym z najdroższych inwestycji podczas budowy domu jest wykonanie dachu. Na jego koszt wpływa sama konstrukcja, ilość załamań oraz powierzchnia. Naturalne jest, że można ten koszt pomniejszyć, wybierając projekt domu piętrowego, który pomimo tego, że będzie miał taką samą powierzchnię użytkową co dom parterowy, będzie kosztował zdecydowanie mniej właśnie ze względu na cenę wykonania poszycia dachowego.

Dodatkowo należy zauważyć, że dom piętrowy jest prostszym i tym samym bardziej ekonomicznym w samym procesie wznoszenia. Zaprojektowany w płaszczyźnie kwadratu jest łagodniejszy dla inwestorów pod wieloma względami. Poza tym to czysta oszczędność działki, którą można o wiele lepiej i efektywniej zagospodarować. W tym miejscu należy także zaznaczyć, że jest to sposób na wybudowanie wymarzonego domu na niewielkiej przestrzeni — mówiąc wprost, już samo kupno działki będzie tańsze.

Idealna harmonia podziału

Współcześnie projektowane domy piętrowe absolutnie nie przypominają tych znanych nam z lat 70-tych i 80-tych. W znakomitej większości teraźniejsze koncepcje opierają się na modernistycznym wyglądzie i pełnej funkcjonalności. Wnętrze tychże naprawdę zaskakuje nawet największych sceptyków. Wyraźne rozdzielenie parteru, który zazwyczaj pełni funkcję reprezentacyjną i piętra będącego słodkim zaciszem mieszkańców jest przemyślane w najmniejszych szczegółach. Dość powiedzieć, że dom piętrowy daje możliwość zaaranżowania dokładnie takiej powierzchni, jaka jest potrzebna dla wszystkich domowników.

Zaletą, o której nie można zapominać jest fakt, że domy piętrowe zwyciężają także z domami z poddaszem użytkowym. Brak w nich skosów, a co za tym idzie, inwestor otrzymuje pełnowartościową i funkcjonalną przestrzeń użytkową oraz przestronne wnętrza. Poza tym trzeba zauważyć, że okna elewacyjne umieszczone na piętrze mają szalenie duże znaczenie nie tylko pod kątem naturalnego światła, ale i wygody.

Dom pełen marzeń i wygód

Bez najmniejszej wątpliwości dom piętrowy ma swoje mocne strony. Na działce o powierzchni około 900 mkw spokojnie można wybudować komfortowy i funkcjonalny dom piętrowy o powierzchni 200 - 250 mkw. Na tej samej przestrzeni mógłby stanąć dom parterowy o powierzchni tylko 130 - 150 mkw. Oczywiście, jest to spore uproszczenie, ale obrazuje ono rozmiar możliwości, które niesie ze sobą rozwiązanie modernistyczne. To doskonałe rozwiązanie także dla tych osób, które zamierzają stworzyć dom wielopokoleniowy — tutaj bez najmniejszego trudu można oddzielić dwa mieszkania. Biorąc pod uwagę niższe koszty budowy i zakupu działki okazuje się, że domy piętrowe słusznie zyskują na popularności.