Kredyt gotówkowy na 30 lat to bardzo długie zobowiązanie, które swoją długością nie zachęca do jego zaciągania. Z roku na rok takie długie kredyty stają się coraz bardziej popularne. Dzięki tak długiemu okresowi spłaty możesz zaciągnąć kredyt na stosunkowo wysokie kwoty.

Tak poważne zobowiązanie trzeba jednak bardzo dokładnie przemyśleć oraz dokładnie obliczyć koszty jego zaciągnięcia. Najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością skorzystanie z kalkulatora kredytów dostępnego na Totalmoney.pl. Jak go używać, aby dowiedzieć się, czy kredyt na 30 lat rzeczywiście jest dobrym wyjściem?

 

Kredyt gotówkowy a hipoteczny – czym się różnią?

Kredyt gotówkowy to kredyt niecelowy. Oznacza to, że w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, możesz go przeznaczyć, na co chcesz. Kredyt gotówkowy na 30 lat swoją długością przypomina jednak właśnie kredyt hipoteczny. Będzie jednak udzielony na mniej atrakcyjnych warunkach niż kredyt celowy. Są jednak osoby, które traktują taki kredyt jako alternatywę dla kredytu hipotecznego i z pozyskanych z niego środków decydują się zakupić mieszkanie lub wybudować dom.

 

W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego kredyt gotówkowy nie wymaga pozyskania wkładu własnego. Jest z nim również związane znacznie mniej formalności. W przypadku kredytów hipotecznych na tak długi czas, a co za tym idzie, wysokie kwoty, nie można jednak liczyć na  minimum formalności. Na pewno kredyt taki nie powinien być traktowany jak chwilówka lub pożyczka na raty. Jest to znacznie obciążające budżet zobowiązanie, które warto dokładnie przemyśleć.

 

Kredyt gotówkowy na 30 lat na mieszkanie – czy warto?

Kredyt gotówkowy nawet na 30 lat to opcja, z której Polacy korzystają, aby sfinansować zakup mieszkania. Oczywiście jednak nie tak często, jak z kredytu hipotecznego, który powstał specjalne dla tych celów. Badania pokazują jednak, że aż sześć procent kupujących mieszkania zdecydowała się zakupić je właśnie ze środków pochodzących z kredytu gotówkowego. Czy to dobra opcja?

 

Kredyty gotówkowe zwykle udzielane są maksymalnie na dwieście tysięcy złotych. Jest to zdecydowanie mniej niż w przypadku kredytów gotówkowych. Rzadko kiedy banki decydują się też udzielić kredytu aż na trzydzieści lat, chociaż nie jest to całkiem wykluczone. Zwykle kredyty te nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Nie będziesz musiał więc okładać na wkład własny, a Twoja nieruchomość nie zostanie obciążona hipoteką.

 

Kredyt gotówkowy na 30 lat może jednak kosztować Cię znacznie więcej niż kredyt hipoteczny. Z jego pomocą nie kupisz też raczej mieszkania w większym mieście, w którym koszty metrażu są znacząco wyższe niż w niewielkim miasteczku. Taki kredyt może jednak pomóc Ci wykończyć mieszkanie lub przeprowadzić remont.

 

Kredyt gotówkowy na 30 lat – kalkulator

Zanim weźmiesz kredyt gotówkowy na 30 lat, kalkulator kredytowy z pewnością będzie Ci potrzebny. Pozwoli Ci on odpowiedzieć na pytanie, czy takie zobowiązanie na pewno na sens. Zwykle okazuje się bowiem, że koszty kredytów gotówkowych w porównaniu z hipotecznymi są zdecydowanie niekorzystne. Jak to wygląda w praktyce?

 

Koszty kredytów hipotecznych w Polsce są niższe od kosztów kredytów gotówkowych, a przy tym wciąż zaliczają się do jednych z najwyższych kosztów w Europie. Oprocentowanie kredytu hipotecznego średnio wynosi 4%. Masz jednak szansę znaleźć korzystniejsze oferty. Dla porównania, RRSO dla kredytów gotówkowych może wynosić nawet 10%. Jak nie trudno obliczyć, w przypadku kredytów na 30 lat musisz liczyć się z naprawdę wysokimi odsetkami. Można zdecydowanie powiedzieć, że kredyt hipoteczny na 30 lat opłaca się bardziej niż odpowiadający mu kredyt gotówkowy. Jeśli chcesz wziąć kredyt gotówkowy 200 tys na 30 lat na mieszkanie, lepiej spróbuj odłożyć na wkład własny.

 

Kredyt gotówkowy na 30 lat – dla kogo?

Jeśli jakiś bank będzie oferować kredyt gotówkowy na 30 lat, powinieneś wiedzieć, że najprawdopodobniej będzie on stawiać bardzo wysokie wymagania. Będziesz więc musiał mieć nienaganną historię kredytową, ale również bardzo wysoką zdolność kredytową. Zdecydowanie nie jest to kredyt dla osób, które szukają sposobu na spłatę długów lub starają się poradzić sobie z problemami z codziennym utrzymaniem się. Kredyty takie najczęściej mają stanowić alternatywę dla kredytów hipotecznych lub inwestycyjnych.