Zapraszamy 26 maja o godz. 11.00 na Pl. Kwiatowy w Katowicach.

Przygotujemy na nim specjalne edycje naszych akcji: MYsiejemy i Książka wspiera bohatera.

Dla naszych Matek w prezencie przygotowaliśmy:

- 100 paczek z nasionami roślin miododajnych

- 100 sadzonek kwiatów przyjaznych dla pszczół (które będziemy sadzić do recyklingowych doniczek i do kompostu)

- 100 książek z akcji Książka wspiera bohatera

Przypomnimy także o sytuacji Matki Ziemi i o tym co robimy w ramach programu Zielona Ręka.

„W Arce lubimy łączyć i współpracować. Dlatego cieszymy się, że udało się przygotować nam kolejną akcję łączącą temat pomocy pszczołom i innym owadom zapylającym z dawaniem drugiego życia rzeczom – w tym wypadku książkom – tłumaczy Wojciech Owczarz. – i jeszcze akcje robimy w Dniu Matki, bo ZIEMIA jest naszą MATKĄ.

Rola pszczół i innych zapylaczy

To najczęściej przywoływany przykład podkreślający znaczenie pszczół. Jak twierdzi Albert Einstein po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3–4 lata egzystencji. Prawda, że bardzo obrazowy przykład. Ponad 80% roślin jest przystosowana właśnie do zapylania przez owady, głównie pszczoły. Niestety od wielu lat obserwujemy malejącą populację pszczół, a  nawet zmiany te zagrażają ich istnieniu. A przecież ich praca jest dla nas niezmiernie ważna. Pszczoły zapylają wszystkie rośliny, nie tylko te, które uprawiamy. Są niezmiernie ważne w  wszelkich uprawach sadowniczych, czyli zależy od nich los naszych hitów eksportowych: jabłek, wiśni, malin itd. Jeżeli pszczoły wyginą to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli roślin. Pszczoły zapylając także rośliny w  środowisku naturalnym dostarczają pokarm dzikim zwierzętom utrzymując tak ważną bioróżnorodność.

Książka wspiera bohatera

Akcja KSIĄŻKA WSPIERA BOHATERA jest dla tych, którzy lubią ludzi, książki i środowisko. To inicjatywa Fundacji Ekologicznej ARKA, która łączy w sobie kilka aspektów; ochrona środowiska, edukacja kulturalna i pomoc społeczna. Zbieramy od zaprzyjaźnionych osób i uczestników akcji niepotrzebne książki, organizujemy ich kiermasze dając im „drugie życie”, a za zebrane środki fundujemy bilety do kin, teatrów dzieciom z domów dziecka, świetlic środowiskowych oraz spełniamy ich marzenia.

W akcji chodzi nam o promocję społecznych postaw, o pomoc różnorodnym inicjatywą obywatelskim, o budowanie wspólnoty, w której RAZEM robimy coś dla innych.  Każdy może zostać bohaterem na miarę swoich możliwości.

 

Dotychczas środki zebrane podczas akcji realizowanej w formie zbiórki publicznej pozwoliły wesprzeć już 4 tysiące 237 dzieci.

 

 

 

 

 

Dzień Matki – Matki Ziemi

 

Katastrofa klimatyczna dotyka już nie tylko odległe kraje, ale także zmienia nasze życie.  Upały, susze, problemy w rolnictwie, gwałtowne burze, trąby powietrzne – to zaczyna być także nasza codzienność. Do tego dochodzi fatalna jakość powietrza, smog, dzikie wysypiska. Naprawdę możemy jaszcze wymienić sporo problemów ekologicznych.

Chyba każdy z nas powoli czuje, iż to wszystko się dzieje i zmierza w fatalnym dla nas i naszych dzieci kierunku.

Kryzys klimatyczny stawia przed nami niespotykane wyzwania. Każdy musi włączyć się w zmiany!  Dlatego prowadzimy kolejną edycję największego w Polsce programu aktywnej edukacji ekologicznej. Więcej na www.zielonareka.pl