Ceny mieszkań w Katowicach w pierwszej połowie 2020 roku tylko nieznacznie wzrosły w porównaniu z kosztami nieruchomości z tego samego okresu sprzed roku. Obecnie za metr kwadratowy własnego lokum w stolicy Górnego Śląska zapłacić trzeba średnio ok. 6300 zł. Szukasz mieszkania na sprzedaż? Katowice oferują m.in. deweloperskie lokale mieszkalne w zielonych dzielnicach oddalonych od centrum, klimatyczne apartamenty w kamienicach w ścisłym centrum czy mieszkania w blokach sprzed kilku dekad. Sprawdź ich aktualne ceny.

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na sprzedaż w Katowicach wynosi – według najnowszych danych serwisów nieruchomości – ok. 6300 zł. Szacuje się, że do końca 2020 roku wzrośnie ona jeszcze średnio o 200 zł/m kw. Najtańsze lokale mieszkalne w centrum aglomeracji górnośląskiej kosztują tu od ok. 4500 zł/m kw., najdroższe zaś około aż 10-11 000 zł/m kw. Podobnie jak w całym kraju kluczowe dla wysokości ceny nieruchomości mieszkalnej w Katowicach jest nie tylko standard wykończenia, co jej lokalizacja. Które spośród 22 miejskich dzielnic zaskoczą Cię niskimi cenami nieruchomości i dlaczego? Gdzie za mieszkanie zapłacisz najwięcej?

Mieszkania na sprzedaż Katowice – najtańsze dzielnice

Najmniej, bo około 4500 zł/m kw. zapłacić trzeba za mieszkanie w oddalonych od centrum dzielnicach takich jak Szopienice-Burowiec, Murcki i Janów-Nikiszowiec. Każda z tych części miasta odznacza się przemysłowym charakterem, a budynki mieszkalne usytuowane są przeważnie w bliskiej odległości od typowych dla Górnego Śląska kopalń lub terenów postindustrialnych. Wśród ofert dominują tu mieszkania z rynku wtórnego. Przeważnie są to lokale w zabytkowych domach wielorodzinnych z cegły, tzw. familokach, ale również mieszkania w blokach z czasów PRL-u. Nieco więcej kosztują mieszkania w dzielnicach Giszowiec i Podlesie (ok. 5000 zł/m kw.). Poniżej średniej, w cenie ok. 5500 zł/m kw. można nabyć też nieruchomości mieszkalne w Ligocie-Panewnikach, Załężu i Zawodziu.

Mieszkania na sprzedaż w Katowicach – gdzie ceny są najwyższe?

Zastanawiasz się, gdzie znaleźć można najdroższe mieszkania na sprzedaż? Katowice są miastem rozległym terytorialnie, ale też zróżnicowanym pod względem architektury czy bezpieczeństwa. Najwyższe ceny na rynku wtórnym osiągają lokale mieszkalne w Śródmieściu (średnio ok. 6400 zł/m kw.) i graniczącej z nim uznawanej za przyjazną mieszkańcom Koszutce (ok. 6500 zł/m kw.). Na rynku pierwotnym najwięcej zapłacić trzeba za lokale w dzielnicach Dąb (ok. 8000 zł/m kw.) i Osiedle Paderewskiego-Muchowiec (ok. 7500 zł/m kw.). Deweloperzy stawiają budynki wielorodzinne również w oddalonej od centrum Kostuchnie czy na Osiedlu Tysiąclecia tuż obok Parku Śląskiego. Tam za metr kwadratowy mieszkania liczy się średnio ok. 6700 zł/m kw.

Chcesz kupić mieszkanie na sprzedaż? Katowice to miejsce, w którym znajdziesz z łatwością lokal mieszkalny w cenie adekwatnej do średnich zarobków w regionie.