Wiśnie, klony i szlachetne krzewy pojawią się już wkrótce w Śródmieściu. Zakład Zieleni Miejskiej wybrał firmę, która w przyszłym tygodniu rozpocznie prace na Placu Kwiatowym i ulicy 3go Maja. Przetarg wygrała firma „BOTIKA” S.C. z Katowic, a efekty rewitalizacji zieleni w centrum miasta będzie można podziwiać z końcem kwietnia.

- Bardzo się cieszę, że na Placu Kwiatowym oraz ulicy 3-go Maja pojawią się nowe drzewa i krzewy. Chcemy, aby zieleni w Katowicach było jak najwięcej, szczególnie w miejscach tak ważnych, jak ścisłe centrum miasta. Rewitalizacja zieleni na tym obszarze to kolejny krok w tym kierunku. Jako miasto prowadzimy szereg działań, których celem jest zazielenianie naszego miasta, min. poprzez możliwość partycypacji mieszkańców i tzw. „zielony budżet", sianie łąk, czy projekt wCOPdrzewo.– mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prace rozpoczną się w połowie przyszłego tygodnia. W pierwszej kolejności z ulicy 3-go Maja usunięte zostaną klony jesionolistne, które rosną w donicach oraz surmie z Placu Kwiatowego. Wszystkie drzewa oraz krzewy powędrują na kurację szklarniową do Działu Produkcji Roślinnej Zakładu Zieleni Miejskiej w Janowie i zadołowane, a na wiosnę zostaną posadzone w terenie. Na Placu Kwiatowym posadzonych zostanie szesnaście wiśni pikowanych "Kazan" oraz piętnaście klonów czerwonych „Redpointe”. Z kolei na 3-go Maja pojawi się dwadzieścia osiem klonów polnych „Elsrijk”, których uzupełnienie będą stanowić krzewy jałowca płożącego „Blue Forest”, cisu pośredniego „Hicksii”, róże „Heidetarum” oraz pnącza bluszczu pospolitego „Thorndale”.

Wybrane gatunki drzew nie tylko znacząco poprawią estetykę, ale także zapewnią ciekawe warianty kolorystyczne nie tylko jesienią, ale nawet zimą. Nową zieleń będzie cechować odpowiednia żywotność oraz optymalne tempo wzrostu. Ponadto wymieniona zieleń będzie przystosowana do naszego klimatu i warunków, jakie panują w ścisłym centrum miasta. Finalny efekt zobaczymy i będziemy mogli ocenić z końcem kwietna tego roku.

Szacowany kosz tej inwestycji to ok. 250 tys. złotych.