Katowicki budżet obywatelski cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców. Z roku na rok zwiększa się frekwencja. Widać też efekty – kolejne wybrane przez katowiczan inwestycje pojawiają się w przestrzeni miasta. Wczoraj, 13 kwietnia w ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 93 przy ul. Łętowskiego 24 uroczyście otwarto nowy plac zabaw. Jest on realizacją projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego przez Marię Struzik, dyrektor przedszkola. W głosowaniu pomysł poparło 508 mieszkańców. Budowa kosztowała niemal 350 tysięcy złotych.

Mieszkańcy Katowic chętnie włączają się w działania związane z budżetem obywatelskim – składają wnioski i głosują,  bo widzą efekty swojego zaangażowania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W ramach czterech poprzednich edycji BO katowiczanie wybrali łącznie aż 473 projekty, z których już ponad 320 zostało zrealizowanych. Powstały nowe drogi rowerowe, stacje wypożyczalni rowerów, skwery, boiska. Skorzystali też najmłodsi – dla nich powstały ścieżki edukacyjne czy place zabaw. Katowiczanie dostali świetne narzędzie do wprowadzania zmian w swoim otoczeniu i z niego korzystają – dodaje prezydent, który od 2015 r. zdecydował o zwiększeniu puli budżetu obywatelskiego do 20 mln zł. Tym samym BO w Katowicach stał się największy w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca wśród miast wojewódzkich.

- Kiedy myśleliśmy o tym placu zabaw, to on właśnie taki miał być. Nowoczesny i zachęcający do ruchu. By najmłodsi mieszkańcy mogli bawić się na świeżym powietrzu nie tylko z kolegami, ale także z rodzicami. Cieszę się, że z placu będą mogły korzystać także dzieci niepełnosprawne. Udało nam się zrealizować nasze wspólne marzenie – mówi Maria Struzik, dyrektorka Miejskiego Przedszkola nr 93 w Katowicach.

Bogate wyposażenie

Zamontowano nowe urządzenia w pierwszej części ogrodu, dzieląc ogród przedszkolny na dwa  – część zabawową z nowymi urządzeniami oraz część sportową bez urządzeń, ale z górką zjazdową dla sanek.

Plac zabaw jest bogato wyposażony, m. in. w zestaw integracyjny Kubuś Plus kosmiczny czy kopalnię piasku. Jest piaskownica statek Nemo, budka krasnoludka, tramwaj z kolejką zjazdową. Dzieciom z pewnością spodoba się też sklepik, zestaw sawanna, kolejka zjazdowa Madagaskar czy zestaw z instrumentami. Ponadto nie mogło zabraknąć kiwaków: jest zatem  skuter śnieżny, owca, biedronka, koniczynka. Nawierzchnia jest głównie piaskowa i trawiasta. Co ważne z niektórych urządzeń mogą korzystać dzieci niepełnosprawne. Są też cztery nowe ławki i kosze na śmieci.

Plac zabaw przeznaczony jest dla dzieci od 2 do 7 lat. Jest ogólnodostępny. Dla dzieci nieuczęszczających do przedszkola udostępniany będzie w godzinach 15.00-18.00.

Budżet obywatelski 2018

Przypomnijmy, że trwa V edycja katowickiego Budżetu Obywatelskiego (BO). Do 11 maja mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły, a we wrześniu sami zadecydują, które projekty zostaną zrealizowane. W tegorocznej edycji mieszkańcy będą mieć do zagospodarowania ponad 22,5 mln zł („nadwyżka” ponad 20 mln zł wynika z niewykorzystanych w 2017 środków po głosowaniu). Tak jak w roku ubiegłym można zgłaszać projekty zadań publicznych należących do kompetencji gminy lub powiatu, które mają charakter ogólnomiejski lub lokalny. Na pierwszą kategorię projektów przeznaczona została kwota 3 mln zł, a pozostałe środki rozdzielono na projekty dzielnicowe.    

Najważniejszą zmianą w tegorocznej edycji BO jest zniesienie limitu wieku dla osób wybierających projekty do realizacji. – Podjąłem decyzję, że od września tego roku na projekty do budżetu obywatelskiego będzie mógł głosować każdy katowiczanin. Z jednej strony chcemy pokazać, że jesteśmy miastem przyjaznym rodzinom i doceniamy trud osób wychowujących dzieci. Dlatego, przykładowo, rodzice rocznego maluszka będą mogli skorzystać z jego lub jej dodatkowych głosów. Z drugiej strony zależy nam na budowaniu społeczeństwa obywatelskiego od najmłodszych lat. Rodzice mogą pokazać nawet przedszkolakowi, które projekty w danej dzielnicy można wybierać i wytłumaczyć, że od zaangażowania i głosu każdego z nas może zależeć czy w okolic powstanie plac zabaw czy zielony skwer – wyjaśnia prezydent Marcin Krupa.