
Polacy masowo się zbroją. Jak zdobyć broń?

Broń – prawo do jej posiadania w Polsce
Od początku poprzedniego wieku w naszym kraju obowiązują ograniczenia w nabywaniu i posiadaniu broni palnej. Po raz pierwszy kwestie te uregulował dekret Naczelnika Państwa z 25 stycznia 1919 roku, który za samo jej posiadanie przewidywał karę grzywny, a nawet pozbawienia wolności.
Zgodnie z ustawą o broni i amunicji z 1999 roku uprawnienie do jej posiadania jest ściśle reglamentowane. Odpowiedzialności karnej podlegają osoby, które: posiadają, wyrabiają lub udostępniają broń bez zezwolenia. Ograniczenia dostępu wynikają również z monopolu na stosowanie środków przemocy przez państwo.
Kto może ubiegać się o broń palną?
Zgodnie z polskim prawem o pozwolenie na posiadanie broni może ubiegać się osoba, która:
- ma ukończone 21 lat (18 lat, jeżeli broń ta służy do celów sportowych lub łowieckich),
- posiada miejsce stałego pobytu w RP,
- nie jest skazana prawomocnym wyrokiem,
- nie jest osobą uzależnioną od substancji psychotropowych lub alkoholu,
- nie jest zagrożeniem dla samego siebie jak również porządku i bezpieczeństwa publicznego.
Aby dostać upragnione pozwolenie, należy bezwzględnie spełnić wszystkie wymogi określone przez ustawodawcę.
Polacy się zbroją!
Z danych przedstawionych przez policję wynika, że Polacy zaczynają masowo się zbroić. W 2022 roku Państwo Polskie wydało prawie 290 tysięcy pozwoleń na broń palną. Porównując, w 2021 było ich niespełna 19 tysięcy! Znaczna część z tej ogromnej ilości dotyczyła broni do celów łowieckich lub kolekcjonerskich. W samej Wielkopolsce zarejestrowanych jest ponad 80 tysięcy sztuk.
Tak znaczny wzrost zarejestrowanych sztuk broni wynika z konieczności zapewnienia sobie i bliskim należytego bezpieczeństwa. Wojna za naszą wschodnią granicą przyczyniła się do jego gwałtownego obniżenia.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj