Reklamacja pozwala na uzyskanie nowego produktu lub też na naprawę obecnie posiadanego wtedy, gdy posiada on określone wady. Niestety, nie zawsze firmy uznają zgłoszone do nich reklamacje. W takich przypadkach można udać się do adwokata.

Konsument ma prawo skorzystać z reklamacji

Przepisy prawa pozwalają konsumentom na skorzystanie z reklamacji w terminie do 2 lat wtedy, gdy dochodzi do pojawienia się określonych wad. Zgodnie z przepisami, konsument może wówczas wysunąć żądania dotyczące doprowadzenia zakupionego przez siebie towaru do stanu, gdy jest on zgodny z umową. Reklamacja najczęściej odnosi się do rękojmi, ale termin ten może być stosowany również w przypadku gwarancji, czyli dobrowolnego świadczenia producenta. 

Reklamacja odrzucona przez producenta

Gdy konsument chce zareklamować produkt, musi przekazać go do sprzedawcy wraz z odpowiednimi dokumentami, w tym pismem reklamacyjnym. Następnie, sprzedający ma 14 dni na to, aby odnieść się do żądań konsumenta. Niestety, dość często zdarza się, że reklamacja nie jest uznawana, nawet jeśli są ku temu podstawy. Co więcej przedsiębiorca może próbować obciążyć konsumenta dodatkowymi opłatami, na przykład za sprawdzenie towaru. Co warto zrobić w takim przypadku? 

Gdzie szukać pomocy w sprawach konsumenckich?

Gdy przedsiębiorca odmawia uznania reklamacji, w takim przypadku może on zwrócić się do odpowiednich służb. Pomoc zapewnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także miejscy i powiatowi rzecznicy konsumenta. Wsparcie w tym właśnie zakresie może zaoferować także dobra kancelaria adwokacka Katowice to w tym przypadku jedno z wielu miast, w którym można otrzymać fachowe porady prawne. Dodatkowo, prawnik może wówczas reprezentować swojego klienta wtedy, gdy ten chce wystąpić do sądu i tam dochodzić swoich praw. Adresy kancelarii dostępne są już teraz online. Podsumowując, gdy potrzebna jest pomoc w przypadku reklamacji, a także innych spraw konsumenckich, warto odwiedzić kancelarię adwokacką, która zajmuje się udzielaniem pełnej gamy usług dla konsumentów.