
| Źródło: Artykuł sponsorowany
Segregacja odpadów - co powinniśmy robić lepiej?

Segregacja odpadów – dlaczego jest tak ważna?
Redukcja ilości odpadów i zwiększenie poziomu ich recyklingu to istotne wyzwanie współczesności. Kluczową rolę w tym zakresie odgrywa odpowiednia segregacja odpadów. Dzięki niej odpady stają się surowcem wtórnym, który można wykorzystać dalej w cyklu produkcyjnym. Za sprawą recyklingu mniej odpadów trafia na wysypiska, co przekłada się na zmniejszenie ogólnego zanieczyszczenia środowiska.
Prawidłowe gospodarowanie odpadami odgrywa szczególną rolę w przypadku odpadów niebezpiecznych (np. odpadów medycznych). Właściwa selekcja, wstępne gromadzenie i transport odpadów tego typu minimalizują ryzyko wystąpienia określonych zjawisk, które mogą wywrzeć negatywny wpływ na otoczenie.
Najczęstsze błędy przy segregowaniu odpadów
Segregacja odpadów wydaje się nie być przesadnie skomplikowanym zadaniem. Śmieci wytwarzane w gospodarstwach domowych dzieli się standardowo na 5 kategorii, którym przyporządkowane są worki/pojemniki na odpady w odpowiednich kolorach:
- szkło – kolor zielony;
- metale i tworzywa sztuczne – kolor żółty;
- papier – kolor niebieski;
- bioodpady – kolor brązowy;
- odpady zmieszane – kolor czarny.
Niestety właściwa klasyfikacja poszczególnych odpadów do konkretnej grupy często nastręcza sporych trudności. Nie wszyscy wiedzą, że tetrapaki czy zadrukowane paragony nie powinny wcale trafić do worków na papier, a niektóre odpady spożywcze (np. mięso czy kości) należy wyrzucać do odpadów zmieszanych, a nie bioodpadów.
Szczególnie problematyczne i groźne w skutkach jest jednak niewłaściwe obchodzenie się z tzw. odpadami niebezpiecznymi. Do grupy tej ustawodawca zaliczył wszystkie odpady, które – w dużym uproszczenia - mogą stanowić zagrożenie dla środowiska, zdrowia ludzi i zwierząt. Odpady te wykazują różnego rodzaju niebezpieczne właściwości, takie jak np. wybuchowość, zakaźność, rakotwórczość. W praktyce do grupy tej zaliczają się m.in.: oleje, farby, zużyty sprzęt elektroniczny, środki ochrony roślin, baterie i akumulatory oraz większość odpadów medycznych i weterynaryjnych.
Utylizacja odpadów przemysłowych wymaga zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Nie mogą one trafić do standardowych kontenerów na śmieci. Przedsiębiorstwa wytwarzające odpady niebezpieczne muszą posiadać specjalne zezwolenia. Zobowiązane są również do ewidencjonowania, oznaczania i magazynowania odpadów. Niestety procedury te często są wykonywane niewłaściwie, co znacznie utrudnia bezpieczny odbiór odpadów medycznych i innych potencjalnie niebezpiecznych. Do najczęstszych błędów w tym zakresie należą:
- używanie nieodpowiednich pojemników na odpady,
- wypełnianie pojemników na odpady po same brzegi,
- brak odpowiedniego oznakowania/ kodów odpadów medycznych,
- mieszanie różnych typów odpadów niebezpiecznych.
Również transport odpadów tego typu wymaga fachowej wiedzy i odpowiedniego przygotowania pojazdu. Usługę tą mogą więc realizować tylko firmy transportowe, które spełniają wymagania ADR. Utylizacja odpadów medycznych odbywa się natomiast w sposób termiczny w specjalnych zakładach przetwarzania odpadów niebezpiecznych.
Odpady medyczne – właściwa utylizacja odpadów Śląsk
Odpady medyczne to szczególna grupa odpadów powstających w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny. W znacznej części zaliczane są one do odpadów niebezpiecznych. Gospodarowanie odpadami tego typu wymaga więc zachowania wielu środków bezpieczeństwa.
Przede wszystkim odpady tego rodzaju nie mogą one być zbierane i magazynowane poza miejscem ich wytwarzania. Pojemniki na odpady medyczne muszą być szczelne, odporne na działanie wilgoci i środków chemicznych, a w przypadku ostrych odpadów również sztywne i odporne mechanicznie na przecięcie. Należy wypełniać je jedynie w 2/3 objętości. Na pojemnikach powinny znaleźć się: kod odpadów medycznych, dane placówki wytwarzającej odpady, numer REGON oraz data otwarcia i zamknięcia pojemnika.
Gromadzenie odpadów medycznych musi odbywać się w odpowiedniej temperaturze. Bardzo istotna jest również właściwa segregacja odpadów medycznych. Dzieli się je na 3 grupy, do których przypisane są pojemniki na odpady medyczne w określonych kolorach.
1. Czerwone pojemniki na odpady
18 01 02* – Części ciała i organy oraz pojemniki na krew i konserwanty służące do jej przechowywania;
18 01 03* – Inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego np. zainfekowane pieluchomajtki, podpaski, zużyte opatrunki, gaziki, podkłady;
18 01 80* – Zużyte peloidy po zabiegach wykonywanych w ramach działalności leczniczej o właściwościach zakaźnych;
18 01 82* – Pozostałości z żywienia pacjentów oddziałów zakaźnych.
2. Żółte pojemniki na odpady
18 01 06 – Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, zawierające substancje niebezpieczne;
18 01 08 – Leki cytotoksyczne i cytostatyczne;
18 01 10 – Odpady amalgamatu dentystycznego.
3. Pojemniki na odpady w innych kolorach
18 01 01 – Narzędzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki – nieskażone: skalpele, igły, noże chirurgiczne, nici chirurgiczne, nożyczki;
18 01 04 – Inne odpady niż wymienione w 18 01 03 (np. opatrunki z materiału lub gipsu, pościel, ubrania jednorazowe, pieluchy);
18 01 07 – Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, inne niż wymienione w 18 01 06, czyli niezawierające substancji niebezpiecznych;
18 01 09 – Leki inne niż wymienione w 18 01 08;
18 01 81 – Zużyte peloidy po zabiegach wykonywanych w ramach działalności leczniczej, inne niż wymienione w 18 01 80.
Interesuje Cię utylizacja odpadów Śląsk? Zleć to zadanie profesjonalnej firmie, która zapewni pełne bezpieczeństwo Tobie i Twoim pracownikom.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj