W Dniu Dobrych Uczynków – 19 maja o godz. 12.00 zapraszamy na inaugurację w Katowicach akcji „Dajemy rzeczom drugie życie. RATUJEMY ZWIERZĘTA!” Akcja odbędzie się na pl. Marii i Lecha Kaczyńskich przed Galerią Katowicką.

Partnerami akcji w Katowicach są: Miasto Katowice oraz Galeria Katowicka.

 

Dzień Dobrych Uczynków to ogólnopolskie, święto społecznych i proekologicznych działań ustanowione przez nas w roku 2005.

 

 

A w ramach akcji „Dajemy rzeczom drugie życie” Fundacja ekologiczna Arka zbiera od uczestników  niepotrzebne rzeczy (m.in. książki, gry, zabawki, upominki, sprzęt sportowy i wiele innych, organizuje ich charytatywne kiermasze, z których pieniądze trafiają na ratowanie zwierząt.

 

Akcji towarzyszą działania, warsztaty i gry ekologiczne o tematyce odpadowej w duchu „Zero waste”.

 

W Katowicach 19 maja zorganizujemy:

- mobilny kiermasz niepotrzebnych rzeczy

- rozdamy 100 paczek nasion kwiatów przyjaznych dla pszczół dla uczestników kiermaszu

- przygotujemy 10-metrowy Wielokąt edukacyjny o tematyce „zero waste”

- będziemy układać gigantyczne puzzle 5x5 metrów

- odbędą się przestrzenne gry i warsztaty ekologiczne

 

Będziemy także rozdawać jabłka z pomysłami na dobre uczynki!!!

 

 

„Cieszy nas możliwość organizowania akcji łączącej tematykę ekologiczną z ratowaniem zwierząt. Super, że możemy robić coś  spotykając się z pozytywnym i ogromnym zainteresowaniem, a jeszcze możemy promować nowoczesne rozwiązania gospodarki zero odpadowej.” – Wojciech Owczarz. – bardzo ważna dla nas jest także bardzo konkretna i potrzebna pomoc zwierzętom.

 

Każdy z nas ma w domu niepotrzebne rzeczy. Wyrzucić szkoda, a zbiera się ich coraz więcej. Teraz proponujemy dobre rozwiązanie. Można je do nas wysłać, a my damy im drugie życie i jeszcze pomożemy potrzebującym zwierzętom. W ramach akcji będziemy zbierać od uczestników niepotrzebne rzeczy, organizować ich kiermasze, a pozyskane środki przeznaczać na ratowanie zwierząt, wsparcie ich leczenia.

 

 

Adres do wysyłki książek, zabawek, puzzli, gier:

Fundacja ekologiczna ARKA, ul. Kosmiczna 15B, 43-300 Bielsko-Biała

 

 

DAJEMY RZECZOM DRUGIE ŻYCIE

Akcja wpisuje się w zasady nowoczesnej gospodarki odpadami, tzw. 5R.

3R- REUSE – UŻYWAJ PONOWNIE - To zasada przypominająca o możliwości powtórnego wykorzystania produktów przedmiotów, które nam są już niepotrzebne, a nie chcemy ich wyrzucić do śmieci.

Akcja świetnie wpisuje się w trend Zero Waste (dosł. tłumacz. „zero odpadów”, „zero marnowania”):

1. Styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami

2. Podejście polegające na stworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów, zamiast tworzyć odpady

Zero Waste to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania, oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu.

 

Poniżej przedstawiamy kilka historii zwierząt, którym już dzięki akcji udało się już pomóc:

 

Kot GUZICZEK

„Mały Guziczek nie był kotem bezdomnym, on i inne kocięta i dorosłe koty zamieszkują w pewnym gospodarstwie nieopodal Andrychowa. Tak często wygląda Polska wieś, psy całe życie na krótkich łańcuchach przy budzie koty rodzą się żeby cierpieć. Żeby umierać powoli w cierpieniu. Nikogo nie obchodzi, ze są chore, że koci katar pomału wyżera im oczy, a pchły zjadają je żywcem. Rodzą się i większość z nich nie ma szans dorosnąć.....
Guziczek dostał szanse, został zabrany z tego miejsca i trafił po południu na leczenie do Przychodni Avi-Vet. Oko niestety wygląda bardzo źle. Czy da się go uratować? Zobaczymy, ale nawet jeśli nie to przecież z jednym oczkiem też może żyć.
  – Kotełkowa Drużyna

 

Suczka SONIA

Sonia to kolejna sunia, której udało się pomóc. Wsparliśmy jej leczenie dzięki środkom z akcji "Dajemy rzeczom drugie życie. Ratujemy zwierzęta". Opiekuje się nią Fundacja Psia Ekipa.

"Sonia to około 7-8 letnia suczka odebrana interwencyjnie z łańcucha, z wielkim guzem w okolicy prawego uda.

Guz wielkości mandarynki był bardzo mocno wrośnięty w mięśnie. Psiak jest już po udanej operacji. Przebywa obecnie w fundacyjnym hoteliku Psiej Hau-pie w którym będzie oczekiwała na nowy dom".

 

Jeż TOSIU

"Tosiu to bardzo dzielny jeżyk, w jego małym kolczastym ciałku jest ogromna wola życia. Na początku grudnia, kiedy było dość zimno i kiedy jeże śpią, on wycieńczony, bardzo chory szedł do ludzi, aby znaleźć dla siebie pomoc. Był bardzo chory, miał zapalenie płuc, był wyziębiony i osłabiony. Prognozy nie były optymistyczne, ale to małe dzielne stworzenie bardzo chciało żyć... i jest z nami". – Fundacja Przystań Ocalenie.

 

Pies GUCIO

„Gucio to kolejny już buldożek, który trafił pod skrzydła naszej Fundacji. Niestety jego poprzedni opiekun wcale nie miał zamiaru zająć się problemami zdrowotnymi swojego psa. Wada układu oddechowego to jedna z najczęstszych dolegliwości, towarzyszących tej rasie psów. Problem ten nie ominął również i naszego buldożka. Gucio miał problem z oddychaniem nawet przy najmniejszej aktywności fizycznej. Jest to problem uciążliwy, objawiający się w ciężkim sapaniu, słabej wydolności fizycznej, a także głośnym chrapaniu, wpływa niekorzystnie na cały organizm oraz przyczynia się do poważnych problemów kardiologicznych, a nawet śmierci. Dlatego podjęliśmy decyzję o bardzo kosztownej operacji Gucia, która polegała na korekcie skrzydełek nosowych, korekcie zbyt długiego podniebienia miękkiego oraz usunięciu wynicowanych kieszonek krtaniowych. Jak każda operacja, niosło to za sobą ryzyko i z duszą na ramieniu czekaliśmy na jej koniec. Udało się! Gucio już dziś oddycha swobodnie i w końcu może czerpać z życia to, co najlepsze!” - Fundacja Psia Ekipa.

 

 

Akcja organizowana w ramach programu ZIELONA RĘKA – największego w Polsce programu w aktywnej edukacji ekologicznej, w którym bierze udział ponad 700 tysięcy uczestników. Więcej www.zielonareka.pl

 

 

Partnerami akcji są: Grupa Kęty S.A., Aluprof S.A., Alupol Packaging S.A., Rekopol, Miasto Bielsko-Biała, Miasto Katowice.

 

Akcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

 

Dodatkowe informacje:

Wojciech Owczarz – prezes Fundacja Ekologiczna ARKA, tel.  609 267 020,

 

Anna Sobańska – Fundacja ekologiczna ARKA, 692 318 612

 

Krystian Biłek  – Fundacja ekologiczna ARKA, 501 636 849