To powszechny dylemat, z którym boryka się wiele osób planujących wystrój salonu i jadalni. Ostatecznie o kształcie tego mebla decyduje sporo czynników, dlatego znajomość praktycznych wskazówek może znacznie pomóc w dopasowaniu odpowiedniego modelu i ułatwić podjęcie właściwej decyzji. Jaki wybrać stół rozkładany – okrągły czy prostokątny? Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego mebla? Na te i inne pytania odpowiedzieć znajdziecie w tekście.

Rozkładany stół: najważniejszy mebel do salonu i jadalni

Marzy wam się piękny kącik jadalniany, który pomieści wszystkich domowników, a okazjonalnie także i gości? W waszym domu powinien koniecznie pojawić się stół rozkładany. Duże stoły jadalniane dedykowane dla większej ilości osób posiadają na ogół bardzo pokaźne rozmiary, dlatego nie są rozwiązaniem dostępnym dla wszystkich. Po tak komfortowe modele zwykle sięgają osoby, które dysponują przestronnym pokojem dziennym o metrażu przekraczającym 30 m2 lub osobnym pokojem na jadalnię. 

Rozkładany stół w małych domach i mieszkaniach jest idealnym wyjściem z sytuacji, bo pozwala jednocześnie wynegocjować dogodny kompromis dla mających z niego korzystać na co dzień użytkowników i sprytnie uporać się ograniczeniami, jakie wynikają z małej dostępności miejsca. Nie myślcie tylko błędnie, że zastosowane w przypadku takiego modelu mechanizmy są jedyną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę - równie ważny, co funkcja rozkładania, jest kształt blatu wynikający z konstrukcji mebla. 


Jakie są różnice pomiędzy stołem okrągłym a prostokątnym? 

Zanim wybierzecie stół rozkładany do jadalni, powinniście wiedzieć, czym różnią się od siebie stoły okrągłe i prostokątne. Dlaczego jest to takie ważne? Wiedza na ten temat pozwoli wam lepiej dopasować konkretny model do warunków lokalowych panujących w waszych domach i mieszkaniach. Nie jest tajemnicą, że stoły rozkładane prostokątne znacznie sprawniej radzą sobie z małą ilością miejsca, a stoły rozkładane okrągłe lepiej odnajdują się w dużych pomieszczeniach. Podstawową różnicą, jaka występuje między tymi meblami, jest oczywiście kształt. 

To czy wybrany przez was stół rozkładany będzie posiadał okrągły czy prostokątny blat, nie tylko przesądzi o tym, jak odnajdzie się pośród pozostałych elementów wystroju wnętrza, ale też ostatecznie wpłynie na umiejscowienie tego mebla. Modele okrągłe zwykle mieszczą więcej osób niż te o prostokątnym kształcie, bo pozwalają na ustawienie dowolnej liczby krzeseł, nawet nieparzystej. Stoły rozkładane prostokątne z kolei są ponadczasowym i niezwodnym wariantem, nadającym się do zastosowania w większości pomieszczeń o przeciętnej wielkości. 

Stół rozkładany okrągły: idealny do przestronnych pomieszczeń

Szukacie mebli do jadalni i bierzecie pod uwagę stół rozkładany z okrągłym blatem? W przypadku takich modeli średnica może wynosić od 90 do 180 cm, a to oznacza, że stół okrągły dla 4-6 osób będzie potrzebował od 5 do 8 m2 wolnego miejsca. Takiego mebla, ze względu na zaokrąglony kształt nie ustawicie w dowolnej konfiguracji, a jedynie na środku pomieszczenia lub w miejscu umożliwiającym swobodny dostęp do blatu z każdej ze stron. Stoły rozkładane okrągłe w przeciwieństwie do prostokątnych narzucają konieczność zachowania odpowiedniej odległości od ściany (min. 80-120 cm).  

Pomimo drobnych mankamentów i sporej przestrzeni jaką zajmują, modele o okrągłym kształcie mają wielu sympatyków. Ich niekwestionowaną zaletą jest równorzędny podział miejsc przy blacie, zapewniający możliwość swobodnej rozmowy z towarzyszami podczas wspólnego celebrowania posiłków. Okrągły stół rozkładany nikogo pod tym względem nie wyróżnia i nie faworyzuje, dając na wyłączność każdej z osób zasiadających przy blacie jednakową ilość przestrzeni.    

Stół rozkładany prostokątny: praktyczne rozwiązanie do małych wnętrz

Stół rozkładany prostokątny to idealna propozycja dla tych z was, którzy w wystroju swoich wnętrz chętnie sięgają po bezpieczne i sprawdzone rozwiązania. Takie klasyczne modele posiadają wiele zalet, a największymi z nich są funkcjonalność i umiejętność przemyślanego wykorzystania wolnego miejsca. Prostokątny stół rozkładany z krzesłami może śmiało stanąć pomiędzy kuchnią a kącikiem wypoczynkowym w salonie, wydzielając w ten sposób przestrzeń jadalnianą, jak i zająć miejsce w centrum osobnego pokoju lub zostać dostawiony do ściany.  


Rozważacie zakup takiego mebla? W takim razie musicie wiedzieć, że stoły rozkładane z prostokątnym blatem są dostępne w różnych rozmiarach. Pośród licznych propozycji producentów znajdziecie modele o szerokości od 120 do nawet 300 cm, dedykowane do użytkowania dla 4-10 osób. Decydując się na taki wariant musicie jednak pamiętać o konieczności wygospodarowania odpowiedniej ilości miejsca. Stół rozkładany prostokątny dla 4 osób zajmie około 4,5 m2, a model dla 8 osób aż 9,5 m2 powierzchni wnętrza.    

Na co warto zwrócić uwagę wybierając stół rozkładany? 

Ciągle zadajecie sobie pytanie, który stół rozkładany lepiej spełni swoje funkcje – okrągły czy prostokątny? Zakup takiego mebla to coś, czego nie powinno się rozstrzygać biorąc pod uwagę wyłącznie względy estetyczne. Znacznie ważniejsze od nich są aspekty praktyczno-użytkowe, dlatego rozważając różne opcje, koniecznie przyjrzyjcie się rozwiązaniom konstrukcyjnym, mechanizmom rozkładania i materiałom zastosowanym do wykonania stołu. Dzięki temu nie tylko lepiej dopasujcie ten mebel do swoich indywidualnych potrzeb, ale też zyskacie pewność, że stół rozkładany będzie dobrze spełniał powierzone mu funkcje przez długie lata.