Tegoroczne obchody 11 listopada będą wyjątkowe, bo w tym roku przypada 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wojewódzkie obchody rozpoczną się już 10 listopada na placu Bolesława Chrobrego piknikiem militarnym. Tam wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w pokazach sprzętu wojskowego typu: rosomak, leopard, hammer, armata przeciwlotnicza czy pojazdów będących w służbie Batalionu Chemicznego w Tarnowskich Górach i Żandarmerii Wojskowej.

Nie zabraknie Orkiestry Wojskowej oraz mażoretek. O godz. 17.00 Gmach Sejmu Śląskiego zapłonie widowiskiem świetlnym o odzyskaniu niepodległości połączonym z występem Teatru Ognia Nam-Tara z Chorzowa. Wieczorem zaś chętni będą mogli w murach Urzędu spędzić Noc Niepodległości, gdzie będą czekać liczne atrakcje. 11 listopada tradycyjnie w Archikatedrze Katowickiej odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ks. abp. Wiktora akworca.

Następnie uczestnicy przejdą z placu przed Archikatedrą pod pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Chrobrego, gdzie odbędą się dalsze uroczystości. Na wszystkich mieszkańców będą czekać biało–czerwone balony oraz wojskowa grochówka.