
Szkła kontaktowe – jakie są ich wady i zalety?

Zalety szkieł kontaktowych
Szkła kontaktowe mają wiele zalet, które sprawiają, że są one przez niektóre osoby wybierane chętniej niż okulary korekcyjne. Jedną z wymienianych w pierwszej kolejności jest możliwość uprawiania sportów w soczewkach. Są one dużo wygodniejszym rozwiązaniem. Pasują niemal do każdej dyscypliny – poza aktywnościami w wodzie.
Szkła kontaktowe pasują każdej osobie. Nie trzeba ich dopasowywać do kształtu twarzy i typu urody. Ponadto są bardzo dyskretne. Dodatkowo niektóre z nich umożliwiają zmianę koloru oczy. Tym samym mogą nieco poprawić wygląd.
Szkła kontaktowe są bardzo wygodne w użytkowaniu – zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych. Nie ulegają one zaparowaniu podczas zmiany temperatur, co w niektórych przypadkach jest bardzo uciążliwe dla użytkowników okularów. Ponadto soczewki nie zawężają pola widzenia i można łączyć je z okularami przeciwsłonecznymi.
Wady szkieł kontaktowych
Szkła kontaktowe mają również swoje wady. Dla niektórych osób stanowią one przeszkodę w korzystaniu z tej metody korekty wzroku. Części z nich można jednak zaradzić.
Soczewki kontaktowe są rozwiązaniem nieco droższym niż okulary. Trzeba liczyć się z wydatkiem około 100–200 złotych miesięcznie lub kilkaset rocznie (w zależności od wybranego trybu noszenia soczewek). Natomiast za okulary płacimy raz i nie musimy ponosić dodatkowych kosztów przez dłuższy czas.
Soczewki zwiększają też ryzyko infekcji. W czasie ich zakładania i zdejmowania mogą zostać przeniesione drobnoustroje. Dlatego niezwykle istotna jest ich staranna pielęgnacja. Ponadto szkła kontaktowe wysuszają gałkę oczną, co niekiedy wymaga stosowania nawilżających kropli do oczu.
Jak dopasować szkła kontaktowe?
Przed zakupem szkieł kontaktowych warto udać się do optometrysty na badanie wzroku. Specjalista dokona różnego rodzaju pomiarów. Dzięki nim możliwe jest poznanie swojej wady wzroku, a także parametrów gałki ocznej. Pozwalają one na celne dopasowanie rodzaju szkieł kontaktowych. Optometrysta może przeprowadzić również instruktaż zakładania i zdejmowania soczewek oraz udzielić praktycznych wskazówek dotyczących ich pielęgnacji. Jest to bardzo przydatne – szczególnie w przypadku osób, które po raz pierwszy korzystają z tej metody korekty wzroku.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj