Droga tak oblodzona, że auta zsuwały się jedno na drugie, ludzie wyskakiwali z aut i pchali samochody, żeby ratować swój dobytek. Dantejskie sceny!

Od iluś tysięcy lat wiadomo, że śnieg może spaść już w październiku, a tym bardziej w listopadzie. Od kilku dni było wiadomo, że spadnie. Gdy spadł - znowu zaskoczył drogowców. DTŚ zamieniła się w lodowisko (nie ona jedna).

- Stoi cały Śląsk, czy tylko połowa? - pytał na Facebooku jeden z kierowców stojących dziś w czymś, czego już nawet nie da się nazwać korkiem.

Otrzymaliśmy następujący telefon:

- Średnicówka stoi. Cała. Nie da się jechać, na asfalcie jest lód. Wszędzie.

Spojrzeliśmy na mapę korków na Google Maps. I włosy stanęły nam dęba. Drogowa Trasa Średnicowa czerwona na długości wielu kilometrów i nie tylko w Katowicach, lecz również w Chorzowie, w Świętochłowicach i w Rudzie Śląskiej. Czerwona też była ulica Chorzowska w Katowicach.

- Na średnicówce hekatomba - poinformował nas kolejny kierowca.

Hekatomba, sajgon, armagedon i totalna katastrofa w jednym. Co spowodowało ten stan? Śnieżek. Tak piszemy, ponieważ nie były to mocne opady. Ot, typowe dla tej pory roku.

O godz. 19.30 otrzymaliśmy kolejną informację ze średnicówki:

"Witam informuję, że na trasie DTŚ z Katowic do Gliwic jest kosmiczny korek, jadę już od Silesia 1h 45' i jestem na wysokości Świętochłowic. Winę ponoszą za to drogowcy, ponieważ na wysokości Świętochłowic droga jest bardzo oblodzona. Jak zwykle zima zaskoczyła DROGOWCÓW!!!"

I jeszcze taka, mrożąca krew w żyłach informacja z Drogowej Trasy Średnicowej:

 "Szkoda, że nie robiłem zdjęć, bo walczyłem o życie pomiędzy Świętochłowicami a Rudą w stronę Gliwic! Droga tak oblodzona, ze auta zsuwały się jedno na drugie. Ludzie wyskakiwali z aut i pchali samochody, żeby ratować swój dobytek. Dantejskie sceny!"

Przerażające, ale co więcej, także niezrozumiałe. Skoro my, zwykli zjadacze chleba, mogliśmy zapoznać się z prognozami i to dzięki wielu źródłom informacyjnym, to czemu nie uczynili tego drogowcy? To, że palmy stały na Rynku w Katowicach, nie znaczy, że Śląsk to Las Palmas.

Około 20.00 otrzymaliśmy informację, że w Mikołowie też dramat.

U góry: Fragment "kosmicznego" korka na DTŚ. Fot. u dołu: Ul. Chorzowska w Katowicach.

Zdjęcia dzięki "Informacje Drogowe - Katowice i Okolice".