„Na straży czystego powietrza” – to tytuł pięcioodcinkowego miniserialu o katowickich strażnikach miejskich

Pięcioodcinkowy serial został zrealizowany na wzór takich produkcji jak „Uwaga! Pirat” czy „STOP drogówka”. Jego bohaterami są trzej strażnicy miejscy: Marek Żemła, Michał Osowski i Damian Nawara. Serial pokazuje ich pracę od podszewki, bez retuszu i bez kompromisów. Przedstawione w nim sytuacje nie były wcześniej planowane. Z uwagi na ochronę danych osobowych, twarze osób, których piece i opał są kontrolowane, zostały zamazane.

Oczywiście zależało nam, aby w nowy sposób zwrócić uwagę na problem niskiej emisji. Oprócz tego internauci mogą zobaczyć, jak wygląda praca strażników miejskich – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W założeniu materiał miał być lekki w odbiorze, ale także pouczający. Mamy nadzieję, że tak zostanie oceniony przez internautów. Wzorem największych platform streamingowych udostępniliśmy wszystkie odcinki jednocześnie – dodaje.

Strażnicy miejscy nie tylko wystawiają mandaty i pouczenia, ale też informują mieszkańców o możliwości pozyskania miejskiego dofinansowania na wymianę systemów grzewczych na proekologiczne lub przekonują do zakupu lepszego opału. Co czeka na nas w odcinkach serialu „Na straży czystego powietrza”?

Odcinek 1. (https://youtu.be/Wh7LcliS0Ek)

Strażnicy miejscy Marek Żemła i Michał Osowski otrzymują zgłoszenie o silnym zadymieniu, którego przyczyną jest najprawdopodobniej palenie śmieciami. Na miejscu właściciel nieruchomości początkowo nie chce wpuścić strażników – czyżby przeczuwał jak zakończy się dla niego ta interwencja?

Odcinek 2. (https://www.youtube.com/watch?v=oY_3BlgCyXE&feature=youtu.be)

Z jednego z katowickich kominów wydobywa się podejrzany dym. Do akcji wkraczają strażnicy Marek Żemła i Damian Nawara. Na miejscu okazuje się, że przyczyną zadymienia może być palenie niedosuszonym drewnem. By ustalić, czy normy wilgotności nie zostały przekroczone, niezbędny jest specjalistyczny sprzęt!

Odcinek 3. (https://www.youtube.com/watch?v=HJBz28NiMQA&feature=youtu.be)

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jednak zamiast rozdawać prezenty, funkcjonariusze udzielają informacji na temat ekologicznego ogrzewania, a zamiast rózg rozdają mandaty. W odróżnieniu od Świętego Mikołaja paleniska są też dla nich obiektem badań, a nie drzwiami wejściowymi.

Odcinek 4. (https://www.youtube.com/watch?v=k9rYV3K-n7A&feature=youtu.be)

Różne są tłumaczenia, z którymi spotykają się strażnicy miejscy. Niektórzy przekonują, że plastiki wpadły do pieca przez przypadek, jeszcze inni… zresztą sami zobaczcie.

Odcinek 5. (https://www.youtube.com/watch?v=NWnhsOdaRSM)

Stojąc na straży czystego powietrza, nie można być wyrozumiałym. Czasami jednak trzeba zrobić wyjątek, na przykład, kiedy przychodzi się z kontrolą do osób starszych. Strażnicy miejscy dobrze rozumieją ich obawy przed wpuszczaniem do domu obcych osób, dlatego traktują takie przypadki z największą delikatnością