W grudniu ubiegłego roku katowiczanie Jacek Gajewski i Wojciech Waruga podjęli walkę z czasem, by pobić rekord Guinnessa w najdłuższym maratonie szachowym. Rozegrali ponad 530 parti, spędzając przy szachownicy 50 godzin. Wcześniejszy rekord to 48 godzin, ustanowiony przez Holendrów w maju 2017 roku. Nowy rekord został właśnie ofcjalnie zatwierdzony przez sędziów z Londynu.

Gracze rozgrywali parte w systemie szachów błyskawicznych, gdzie parte trwały 3 minuty, otrzymując za zwycięstwo jeden punkt, a za remis – 0,5 punktu. Maraton zakończył się zwycięstwem Jacka Gajewskiego, który zdobył 259,5 pkt., Wojciech Waruga uzyskał natomiast wynik 254,5 pkt. Pojedynek był bardzo wyrównany.

Gracze stosowali się do przepisów ustanowionych przez Światową Federację Szachową FIDE (fr. Fédératon Internatonale des Échecs), co wiązało się m.in. z tym, iż w partach błyskawicznych pierwsze nieprawidłowe posunięcie przegrywałoby partę.

- Gratuluję pobicia Rekordu Guinnesa! Szachy są ważnym elementem katowickiego sportu, a takie przedsięwzięcia doskonale promują królewską dyscyplinę– mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Zatwierdzenie rekordu przez sędziów Londynie to długotrwały proces. Materiały, w tym zapis wideo przebiegu, zestawienia tabel świadków bicia rekordu i inne przez prawie rok były analizowane w siedzibie biura rekordów.

- Dokumentację z przebiegu bicia rekordu Guinnesa przekazano do Londynu, gdzie po wnikliwej analizie sędziowie potwierdzili pobicie rekordu Guinnesa w najdłuższym maratonie szachowym - mówi Marcin Stańczyk, Naczelnik Wydziału Promocji w Urzędzie Miasta Katowice.

Jacek Gajewski - II kategoria szachowa, ranking 1800; nauczyciel historii, wychowania fzycznego oraz instruktor szachów w Szkole Podstawowej nr 62 im. Józefa Kocurka w Katowicach. Jest współautorem (wraz z Jerzym Konikowskim) trzech książek o tematyce szachowej oraz sześciu artykułów naukowych o szachach.
Wojciech Waruga - I kategoria szachowa, ranking 2010, ranking FIDE 2019, Mistrz Śląska juniorów w szachach w roku 1979, czwarte i piąte miejsca w Mistrzostwach Wojska Polskiego w szachach w latach 2012-2017.