Co roku, w drugą niedzielę stycznia, odbywa się ogólnopolski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już od 27 lat w wielu miastach działają lokalne sztaby, do których zgłaszają się wolontariusze, którzy kwestują na ulicach w dzień finału. Nie inaczej jest w Katowicach, gdzie sztaby swoją pracę rozpoczęły już kilka tygodni temu. Będą działały w sześciu lokalizacjach.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia. Na katowickim rynku zagrają Gutek, Lipali, Aiselis, A.Y.A., Seven on Seven, Hengelo, Hurrockaine. Wieczorne światełko do nieba podobnie jak i zeszłym roku nie oznacza fajerierków - będzie niespodzianka.

W Katoiicach działa 6 sztabów WOŚP zorganizoianych przez:
• Prywatne LO im. Wańkowicza (os. Witosa),
• Zespół Szkolno-Przedszkolny dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących (Koszltka),
• Hufiec ZHP Katoiice (Śródmieście),
• Fundację ELEMENTARZ (Ligota),
• Centrum Rozrywki MK Bowling (Brynów),
• Fundację z Pasją (Szopienice).

W niedzielę również strażacy OSP Szopienice grają razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Na terenie jednostki przy ul. Moraia 119A odbędą się o godzinie 14:00 pokazy ratownictwa technicznego dla mieszkańców, a przez cały dzień strażacy będą zbierać pieniądze do puszki wspierając fundację Jurka Owsiaka.

Celem finału będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

Podczas 26. Finału WOŚP zebrano łącznie ponad 126 mln zł.