Nowo rozpoczęty rok 2020 w Katowicach w sferze kultury zapowiada się niezwykle ekscytująco. A to za sprawą wystawy multimedialnej “Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition” która jest jedyną i niepowtarzalną okazją do odkrywania twórczości malarza z nieznanej dotąd perspektywy dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii cyfrowej, stereoskopii (3D) oraz virtual reality.

Twórcami wystawy multimedialnej jest Fundacja Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku. Wystawa trwać będzie od 1 lutego do 1 marca w Katowicach w Bibliotece Śląskiej. Innowacyjna forma wystawy poszerza dotychczasową definicję słowa „wystawa”, w niczym nie przypominając tradycyjnych muzealnych instalacji. Dzieła mistrza wyświetlane będą jako wielkoformatowe projekcje pokazujące poszczególne etapy z życia Mistrza układające się w pasjonującą opowieść o jego życiu i twórczości. Cyfrowej wystawie, której obejście zajmuje ok. 35 minut, towarzyszy muzyka pogłębiająca to artystyczne doświadczenie.  Angażująca zmysły wystawa to zupełnie nowa forma doświadczania sztuki. Beksiński multimedia exhibition - Human Condition” to podróż u boku mistrza po najdalszych zakamarkach jego  artystycznej twórczości.

Wystawa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii pozwala głębiej wniknąć w geniusz Beksińskiego bo w dużych formatach można zobaczyć każdy szczegół, łączenie kolorów jego kreskę. 

 

“Od wielu lat Fundacja Beksiński pracowała nad przygotowaniem wystawy cyfrowej przedstawiającej sztukę Beksińskiego w nowy sposób. Ta wystawa ma inspirować, uczyć i zachwycać. Beksiński kochał nowe technologie, zawsze eksperymentował, szukał nowych ścieżek rozwoju. Było więc dla nas naturalnym to, że musieliśmy rozwinąć o nowe technologie dotychczasowe, bardziej tradycyjne wystawy Beksińskiego jakie organizowaliśmy w Polsce. On był inny i jego obrazy były inne. Ale sztuka to przestrzeń, która człowiekowi daje wolność i tę wolność artystyczną chcieliśmy w nowy sposób pokazać. Mamy nadzieję, że wystawę będą chętnie odwiedzali wszyscy: rodziny, ludzie młodzi i starsi.”  -  mówi kurator wystawy Ewa Barycka z Fundacji Beksiński.

 

Oprócz multimediów na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt prac artysty w tym mało znany dorobek artysty obejmujący głównie prace fotograficzne pochodzące z lat 1955-1960 r. fotomontaże oraz prace graficzne modyfikowane komputerowo.

Dodatkowo wystawę wzbogaca wirtualna rzeczywistość - doświadczenie pozwalające widzowi eksplorować przestrzenie inspirowane najbardziej znanymi obrazami Zdzisława Beksińskiego. Okulary VR izolują widza od świata zewnętrznego, pozwalając na osobistą podróż w głąb niezwykłej rzeczywistości.

 

O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji – tak samych prac artysty, jak również wydarzeń i pokazów towarzyszących m.in unikatowe materiały video z prywatnych archiwów artysty i Fundacji Beksiński, filmy dokumentalne, wywiady z artystą oraz multimedialne wykłady biograficzne dla młodzieży szkolnej i osób zwiedzających.

 

Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej.

Takiej wystawy nie można przegapić!

 

Organizatorzy:

Fundacja Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku

Biblioteka Śląska

1.02.2020 - 1.03.2020 r

 

bilety: goout.net

Uwaga: Liczba biletów na każdy dzień jest limitowana.

Bilety można kupić również na miejscu w kasie

 

 

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach  90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.