Już wkrótce mogą wejść w życie przepisy zakazujące handlu w niedziele. Nad projektem przygotowanym m.in. przez Solidarność pracują teraz posłowie. Według naszych wiadomości zakaz handlu będzie obowiązywał od godz. 6:00 w niedzielę do godz. 6:00 w poniedziałek. Będą jednak wyjątki.

Wszystkie sklepy będą mogły pracować bez żadnych ograniczeń tylko przez siedem niedziel w roku: dwie ostatnie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, ale jeśli jedną z tych niedziel będzie Wigilia, sklepy trzeba będzie zamknąć do godz. 14:00, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, w ostatnią niedzielę czerwca, w pierwszą niedzielę lipca, w ostatnią niedzielę sierpnia.

Właściciele małych osiedlowych sklepików będą mogli je otwierać we wszystkie w niedziele, ale pod warunkiem, że sami staną za ladą. Nie dotyczy to sklepów franczyzowych takich jak np. Żabka. Tam zakaz niedzielnego handlu będzie obowiązywał. Można będzie otwierać sklepy przy stacjach benzynowych, ale tylko te, których powierzchnia sprzedaży nie przekracza 80 metrów kwadratowych, a na stacjach przy autostradach- 150 metrów.

Do godz. 13:00 będzie można handlować w tych piekarniach i cukierniach, które działają przy zakładach produkcyjnych i to pod warunkiem, że będą sprzedawały wyłącznie to, co same wyprodukowały. W niedziele można też będzie otwierać kioski o powierzchni do 50 metrów kwadratowych, ale tylko wtedy, gdy sprzedaż prasy, biletów komunikacji miejskiej, wyrobów tytoniowych oraz kuponów totalizatora sportowego stanowi co najmniej 30% miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Podobnie będzie w przypadku kiosków z kwiatami, sklepów z pamiątkami, upominkami i dewocjonaliami, jeśli sprzedaż tych produktów i wyrobów stanowi minimum 30% miesięcznego przychodu.

Na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych będą mogły działać tylko sklepy o powierzchni do 25 metrów kwadratowych. W każdą niedzielę można będzie otwierać apteki i punkty apteczne bez żadnych ograniczeń.

Chcesz zareklamować swój biznes? Nic prostszego. Kontakt przez "Wyślij wiadomość" na naszej stronie na Facebooku.
https://www.facebook.com/KatowiceDlaWas/?fref=ts