Katowice montują zdroje uliczne, z których można napić się wody z sieci. To kolejny element kampanii “Kranówka katowicka - szluknij sie z kokotka”.

Jedno z takich poidełek Zakład Zieleni Miejskiej zamontował już przy Placu Miarki, kolejne stanie przy tężni solankowej w Parku Zadole. Przypomnijmy, że w Katowicach istnieje już pięć zdrojów ulicznych - cztery przy ul. Mariackiej i jeden w Parku Budnioka.

- Z jednej strony odpowiadamy na głosy mieszkańców, którzy czekają na takie rozwiązania. Z drugiej kontynuujemy naszą kampanię “Kranówki katowickiej” i zachęcamy, żeby pić wodę z kranu. To rozwiązanie ekologiczne i zdrowe, a przy tym proste i tanie - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zdroje uliczne to urządzenia sezonowe. Woda jest w nich odkręcana na wiosnę i zakręcana późną jesienią. Katowickie Wodociągi raz w miesiącu pobierają z nich wodę do badania. W ramach umowy z miastem czyszczą też źródełka na ul. Mariackiej. W okresie od kwietnia do października zdroje są myte cztery razy w tygodniu, a w okresie od listopada do marca dwa razy w tygodniu.

Poidełka to urządzenia do czerpania wody pitnej prosto z sieci wodociągowej. Katowicki Urząd Miasta i Katowickie Wodociągi od marca tego roku hasłem “szluknij sie z kokotka” przekonują mieszkańców, żeby pić wodę prosto z kranu. Najpierw w obydwu instytucjach zrezygnowano z wody w butelkach plastikowych i z dystrybutorów na wodę. Pierwsze poidełka dla mieszkańców zostały zamontowane w Biurze Obsługi Mieszkańców przy Rynku 1 i w Biurze Obsługi Klientów Katowickich Wodociągów. Wodę z kranu piją też podczas sesji katowiccy radni.

Kranówkę serwuje w Katowicach coraz więcej kawiarni, restauracji czy sklepów, które zdecydowały się dołączyć do kampanii. Można je rozpoznać po charakterystycznej naklejce z logo “Kranówki katowickiej”. Swoich pracowników lub gości zachęcają do picia wody z kranu firmy prywatne i hotel w centrum Katowic. A przez całe wakacje, co piątek i sobotę, na Rynku w Katowicach można się napić wody gazowanej z oryginalnego saturatora, podłączonego do sieci wodociągowej.