Po raz kolejny zostaną otwarte podwoje historycznego budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Tym razem w ramach projektu „Drogi do Niepodległej: Powstania Śląskie”.

- W ten sposób chcemy upamiętnić 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. - Rozpoczęliśmy wyjątkowe cztery lata, bowiem obchodzimy 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich. Niebagatelne znaczenie ma to, iż Sejm RP podjął uchwałę, iż 2019 r. będzie poświęcony właśnie temu wydarzeniu, jakim był zryw Ślązaków sprzed 100 lat. Uczcimy pamięć tych, którzy oddali swe życie w walce o powrót naszego regionu do Polski. Dlatego też podczas tegorocznej edycji nocnego zwiedzania Urzędu będziemy przypominać przede wszystkim tę trudną historię. Potaramy się przekazać ją w możliwie przystępny sposób dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci. Stąd też pomysł na niecodzienną i niezwykłą wystawę, która, mam nadzieję, wciągnie do zabawy całe rodziny - mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. A mowa o okazałej wystawie ponad 3 tysięcy figurek ołowianych żołnierzyków ukazującej walki Polaków o niepodległość, zatytułowanej „Od insurekcji kościuszkowskiej do Powstań Śląskich”. Autorem i wykonawcą ekspozycji jest Grzegorz Kamiński, nauczyciel i wielki pasjonat historii z Toszka. Tego dnia nie zabraknie też ciekawych wystaw przygotowanych przez Archiwum Państwowe w Katowicach.

Podczas zwiedzania ŚUW, które rozpocznie się o godz. 19.00, będzie okazja zadać mnóstwo pytań naszym przewodnikom. Ile waży ogromny żyrandol w Westybulu? Ile kilometrów korytarzy łączy cały budynek? Ile urząd liczy sobie okien i pomieszczeń? - między innymi na te pytania najczęściej odpowiadają przewodnicy - na co dzień pracownicy urzędu. Zwiedzający zobaczą między innymi Salę Sejmu Śląskiego, na wzór której zaprojektowana jest Sejmowa Sala Posiedzeń w Warszawie, Salę Marmurową, gdzie niegdyś odbywały się wystawne bale, a także podziemny schron czy skarbiec, w którym kiedyś przechowywano tzw. Skarb Śląski. Ostatnie wejście zwiedzających o godz. 00:30.

To jeszcze nie koniec atrakcji. Wcześniej, o godz. 18:00, na pl. Sejmu Śląskiego odbędą się występy artystyczne. Miłośnicy muzyki będą mogli posłuchać Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, Orkiestry Dętej Katowice oraz bluesowego głosu Macieja Lipiny. Ciekawe animacje czekają od godz. 17:30 na pl. Sejmu Śląskiego na naszych najmłodszych uczestników.

O godz. 21:30 z kolei fasada Urzędu zapłonie... wspaniałym pokazem multimedialnym. Dzięki nowoczesnej technologii i niezwykłym artystycznym środkom wyrazu, pokaz przeniesie widzów w inny wymiar. Ponad 20-minutowa projekcja będzie stanowić swoistego rodzaju podróż w czasie przez wydarzenia historyczne. Prócz historycznych, archiwalnych obrazów, usłyszymy pełne wzruszeń utwory muzyczne, w specjalnym odświętnym aranżu Dominiki Barabas. Finałem projekcji historycznej będzie kilkuminutowy efektowny mapping 3D.

- Efektowna iluminacja budynku Sejmu Śląskiego ma być z jednej strony multimedialną lekcja historii, związaną z setną rocznicą Powstań Śląskich, a z drugiej strony wydarzeniem, w którym wezmą udział całe rodziny – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. TAURON rozświetli budynek Sejmu Śląskiego już po raz trzeci. Po Alchemii Światła i efektownych iluminacjach niepodległościowych, w tym roku projekcja będzie dotyczyła rocznicy Powstań Śląskich. Projekcje zostaną wyświetlone z pomocą najnowocześniejszych projektorów multimedialnych o łącznej mocy 200 tys. lumenów.

- Od kilku lat efektownie oświetlamy obiekty zabytkowe, sakralne czy użyteczności publicznej. Naszym celem jest pokazanie miejskiej architektury i przestrzeni publicznych w zupełnie nowej odsłonie. Za pomocą nowych technologii świetlnych i multimedialnych w pewnym sensie „wydobywamy” z mroku atrakcyjne budynki i przestrzenie wokół nich. To sposób na pokazanie, jak atrakcyjnie wykorzystać światło w przestrzeniach miejskich, aby stały się bardziej przyjazne i bezpieczne – tłumaczy Robert Zasina, prezes TAURON Dystrybucja.

Na Placu Sejmu Śląskiego stanie także specjalne miasteczko, w którym będzie można napić się kawy, herbaty i wody. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych w postaci malowania buziek czy modelowania balonów. Projekcja na budynku Sejmu Śląskiego rozpocznie się około 21.30 i będzie powtarzana co pół godziny, aż do północy.

Upamiętnij z nami 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego! Zabierz ze sobą najbliższych i spędźcie miło ten czas!

Projekt pn. „Drogi do Niepodległej: Powstania Śląskie” dofinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Organizatorem wydarzenia jest Wojewoda Śląski, a partnerami są: Tauron Dystrybucja SA, Archiwum Państwowe w Katowicach oraz Tauron Polska Energia SA.