Zastanawiając się nad powyższym trzeba cofnąć się do początków Homo sapiens i warunków, w jakich przebiegała jego ewolucja.

Około 190 tysięcy lat temu pojawili się osobnicy o cechach typowych dla współczesnych ludzi. Przez cały okres swojego rozwoju ewolucyjnego człowiek był zmuszony do bardzo intensywnej aktywności fizycznej, musiał zdobywać pożywienie polując, wspinając się na drzewa, zbierając nasiona i rośliny, przeczesując niekiedy ogromne obszary lądu. Wielokrotnie dochodziło również do krwawego współzawodnictwa o najlepsze tereny i pokarm. Te osobniki, które nie mogły podołać takim wyzwaniom, po prostu ginęły w bezwzględnej rywalizacji. W takich warunkach mogli przetrwać tylko najlepsi. To byli nasi praprzodkowie i odziedziczyliśmy po nich te wszystkie cechy. Organizm ludzki ma wkodowaną w geny zdolność adaptacyjną do intensywnej aktywności fizycznej. Poznaj zalety treningu funkcjonalnego
Potrafimy w naszych ciałach zmagazynować wystarczającą ilość energii, aby odbywać wielogodzinne ciężkie wysiłki i potrafimy się po nich skutecznie regenerować. Mamy również zakodowaną w naszej psychice potrzebę oszczędzania energii, a nasz organizm wykorzystując każdą dostarczoną nadwyżkę, magazynuje materiały energetyczne i ciągle przygotowuje się na cięższe czasy. W epoce paleolitu były to zalety, ale w dzisiejszych czasach, są to cechy nastręczające wielu problemów. Przerzuciliśmy pracę fizyczną na maszyny i urządzenia, a większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej. Przemieszczamy się z miejsca na miejsce samochodami, wjeżdżamy na piętra windami lub ruchomymi schodami. Stajemy się coraz mniej ruchliwi a gwałtowny rozwój techniki w ciągu ubiegłych dwóch wieków bardzo nasilił ten stan. Ewolucja, potrzebując tysięcy lat, nie nadążyła za tak szybkimi zmianami. Czy znasz najważniejszesekrety zdrowia?
Czyniąc swoje życie łatwiejszym pozbawiliśmy się tego, do czego przez tysiące lat przystosowywała nas natura, czyli ruchu. Aktywność fizyczna większości ludzi jest nie tylko niewystarczająca, ale coraz częściej można mówić o znaczących jej niedoborach. W połączeniu z nieograniczonym dostępem do wysoko przetworzonej i bogatej w kalorie żywności, czyli nieodpowiednią dietą tworzy mieszankę wybuchową z opóźnionym zapłonem. Z powyższego wypływa prosty wniosek, że my ludzie nie tylko powinniśmy, ale musimy być aktywnymi fizycznie, bo tego wymagają nasze organizmy i w żaden sposób nie możemy tego stanu rzeczy ominąć. Czy znasz naturalne sposoby na pozbycie się cellulitu?