W piątek, 16 lutego weszła w życie ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solariów. Ustawa wprowadza zakaz korzystania z nich przez osoby które nie ukończyły 18 roku życia, a także całkowity zakaz reklamy i promocji oraz obowiązek informowania o ryzyku, związanym z korzystaniem z urządzeń emitujących promieniowanie UV w miejscu oferującym takie usługi. Za brak informacji z ostrzeżeniem o negatywnych skutkach ekspozycji na promienie UV będzie grozić kara od 1 tys. do 50 tys. złotych.

Projekt ustawy w tej sprawie złożył w ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda. Ustawa została przyjęta we wrześniu. W  ten sposób prezydent chce ograniczyć niebezpieczeństwo zachorowania na nowotwory skóry wśród dzieci i młodzieży. Statystyki pokazują bowiem, że nowotwory zaraz po chorobach układu krążenia najczęściej przyczyniają się do śmierci Polaków. W 1990 r. były powodem prawie 19 proc. zgonów, w 2000 r.- 23 proc., a w 2013 r.- 24 proc., a ilość zachorowań na czerniaka złośliwego wzrosła w ostatnich latach prawie dwukrotnie.

Od 16 lutego z solarium nie mogą korzystać osoby poniżej osiemnastego roku życia, a pracownicy salonów będą mieli prawo do zweryfikowania wieku klientów, domagając się okazania dowodu osobistego. Na tym jednak nie koniec. W każdym salonie musi być specjalna tabliczka, na której znajdzie się ostrzeżenie o szkodliwości takiego opalania oraz informacja o ograniczeniach wiekowych. Za niedostosowanie się do nowych przepisów grożą karą od tysiąca do 50 tys. złotych.

W polskim prawie do tej pory nie było żadnych ograniczeń w korzystaniu z solariów. Całkowity zakaz z ich korzystania i handlu nimi obowiązuje w Brazylii i w niektórych regionach Australii. Natomiast m.in. w Belgii, Austrii, Francji i Kanadzie nie wolno z nich korzystać dzieciom.