Choroby skóry głowy bywają niezwykle uciążliwe, przede wszystkim dlatego, że wiążą się z dużym dyskomfortem. Oprócz fizycznych objawów zazwyczaj musimy się zmagać także z problemem estetycznym, jeśli symptomy są doskonale widoczne dla otoczenia. Do zdecydowanie najpowszechniejszych schorzeń należą łupież suchy i łupież tłusty, z czego ten drugi jest zdecydowanie trudniejszy do wyleczenia. Czego zdecydowanie nie powinno zabraknąć w pielęgnacji w tym przypadku?

Łupież tłusty – przyczyny i objawy

Łupież tłusty rozwija się na skórze łojotokowej, na której dochodzi do nadmiernego złuszczania się naskórka. Głównym winowajcą są tutaj grzyby z rodzaju Malassezia, które co prawda naturalnie występują na skórze, jednak pod wpływem różnych czynników mogą znacznie się namnażać. Żerują wówczas na trójglicerydach wydzielanych przez gruczoły łojowe. Właśnie wówczas dochodzi do odrywania się niewielkich płatków naskórka i osadzania się go na włosach czy na ubraniu, jednak z czasem cząsteczki mogą się łączyć i przylegać do skóry głowy, tworząc nieestetyczne, żółtawe i tłuste strupy.

 

Do głównych objawów łupieżu tłustego należą:

  • silnie łuszczący się naskórek, co może być zauważalne nie tylko na głowie, ale także na czole, szczególnie w okolicach brwi;
  • uciążliwy świąd powodujący potrzebę drapania, którego należy unikać, ponieważ w ten sposób możemy nasilić stan zapalny;
  • skóra wygląda na lśniącą ze względu na nasilony łojotok, na dodatek na jej powierzchni są widoczne żółte płatki, które czasem wiążą się też z nieprzyjemnym zapachem;
  • miejscowo skóra może być także pokryta rumieniem.

 

Jak dobrać pielęgnację, by zwalczyć łupież tłusty?

Choć zazwyczaj mówi się, by łupież łagodzić przy pomocy łagodnych preparatów, to jednak w przypadku jego tłustej odmiany może się to okazać niewystarczające. W ten sposób nie pozbędziemy się zalegającego na skórze sebum ani żółtych łusek, wobec czego szampony przeciwłupieżowe powinny mieć silniejsze działanie. Warto szukać w nich takich składników, jak pirokton olaminy, siarczek selenu czy ketokonazol. Wszystkie te substancje działają przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie, dlatego warto korzystać ze wzbogaconych nimi kosmetyków nawet po ustąpieniu łupieżu, w celach profilaktycznych.

 

Oczywiście nie należy zapominać o tym, by nie obciążać zbytnio skóry głowy. Dlatego powinniśmy być dość oszczędni, jeśli chodzi o ilość nakładanych odżywek czy masek, a przede wszystkim należy się upewnić, że dokładnie zmyliśmy ich pozostałości przy każdym myciu.

 

Świetnym rozwiązaniem będzie także peeling skóry głowy, przeprowadzany regularnie – najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu. Pomoże on się pozbyć zalegającego martwego naskórka, a przy tym wzmocni efekt oczyszczenia. Dodatkowo do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych można wprowadzić ziołowe płukanki, szczególnie te na bazie szałwi, melisy czy chmielu.

 

W sytuacji, kiedy łupież tłusty, zamiast stopniowo znikać, jeszcze bardziej się nasila, warto udać się po poradę do dermatologa. Wówczas zaproponuje on najlepszą formę leczenia.