To już kolejna wpadka czeskiej firmy farmaceutycznej. Jej tabletki mogą działać inaczej niż powinny. Wydano ostrzegawczy komunikat, a lek w trybie natychmiastowym jest wycofany z polskich aptek.

Tym razem chodzi o lek produkowany przez firmę Zentiva o nazwie Tezeo HTC. Są to tabletki na nadciśnienie. 23 lutego br. Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu jednej serii tych tabletek z obrotu. Decyzja została podjęta na wniosek producenta, czyli właśnie Zentivy.

Chodzi o tabletki Tezeo HCT, 40 mg + 12,5 mlg, 28 tabl., 56 tabl., nr serii 2040416, data ważności 31.03.2018.

Jak podano w uzasadnieniu decyzji: "Powodem wycofania przedmiotowego produktu leczniczego jest prewencyjne działanie podmiotu odpowiedzialnego ze względu na potencjalne ryzyko wystąpienia wyniku poza specyfikacją w kolejnych punktach czasowych prowadzonych badań stabilności w parametrze Hydrochlorothiazydum".

To nie jest pierwszy problem tego producenta leków. Nie dalej jak kilka miesięcy temu Zentiva pomyliła dwa produkowane przez siebie leki. Zamiast leku na nadciśnienie w opakowaniach znalazł się lek psychotropowy. Wszczęto alarm.