Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podjął decyzję dotyczącą zmiany kategorii dostępności dostępności leku Ketonal 50 mg firmy Sandoz.

Dostępny preparat będzie nosił nazwę Ketonal Active a decyzja URPL wchodzi w życie z dniem 1 października 2017.

Ketonal (ketoprofen) to lek przeciwbólowy, przepisywany często na szczególnie silne bóle zębów, kręgosłupa czy głowy. Jego „sława” szczególnie silnie działającego sprawia, że pacjenci nagminnie próbują wyłudzić go aptece bez recepty. Niestety w związku z tym, istnieje niebezpieczeństwo, że zechcą sięgać po niego garściami, gdy będzie bardziej dostępny. Tak wiec decyzja URPL o zmianie jego kategorii dostępności wywołała kontrowersje i dyskusję wśród farmaceutów i pacjentów.

Ketonal może być szczególnie niebezpieczny dla osób z niewydolnością układu sercowo-naczyniowego. Bardzo ostrożnie powinni sięgać po niego pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca, czy chorobą niedokrwienną serca.

Lek może wywoływać reakcje fotoalergiczne, które pojawiają się w kontakcie ze słońcem po podaniu. Kilka lat temu Europejska Agencja Leków zdecydowała o zmianie kategorii dostępności z OTC na Rx wszystkich preparatów do stosowania zewnętrznego zawierających ketoprofen właśnie z powodu powtarzających się reakcji fotoalergicznych. – czytamy na portalu farmacja.pl.

Pomimo, że lek dostępny jest w wielu krajach bez recepty (np. USA, Francja, Włochy, Słowacja), farmaceuci zalecają stosować go z ogromną ostrożnością.