
Konta bankowe w wielu bankach – czy to możliwe?

Najpopularniejsze rodzaje kont bankowych
Najpopularniejsze rachunki bankowe to przede wszystkim:
- konto oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR),
- konto oszczędnościowe,
- konto walutowe,
- konto firmowe.
Pierwsze z nich to nic innego, jak tradycyjny rachunek osobisty dla osób prywatnych. Pozwala on na realizowanie codziennych transakcji, takich jak wpłaty i wypłaty gotówkowe, wykonywanie przelewów czy dokonywanie płatności kartą. Jest to bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj konta, jakie można otworzyć w banku.
Rachunek oszczędnościowy, jak sama nazwa wskazuje, służy do gromadzenia i pomnażania oszczędności. To, jakie odsetki wypracują zgromadzone na nim fundusze, zależy przede wszystkim od poziomu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Z reguły oprocentowanie takiego konta jest niskie, ale gromadzenie na nim oszczędności to dobry sposób na to, aby bezpiecznie ulokować nadwyżki budżetu domowego.
Konto walutowe przydaje się przede wszystkim podczas zagranicznych podróży. Umożliwia dokonywanie transakcji w obcej walucie bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. Więcej na jego temat przeczytasz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/konta/firmowe/. Z kolei rachunek firmowy służy do zarządzania finansami przedsiębiorstwa oraz przeprowadzania wszelkich operacji, które są z tym związane.
Ile można mieć kont bankowych?
Zgodnie z przepisami prawa w Polsce nie obowiązują żadne ograniczenia w liczbie kont, które można otworzyć. Oznacza to, że możesz mieć tyle rachunków, ile potrzebujesz. Zanim jednak się na to zdecydujesz, zastanów się, czy jest to faktycznie opłacalne. Większość banków pobiera opłaty za prowadzenie ROR-ów, dlatego jeśli będziesz mieć ich bardzo dużo, to Twoje łączne wydatki mogą być spore. Jednak założenie kont w różnych instytucjach finansowych ma również swoje zalety.
Przede wszystkim banki bardzo często organizują różnego rodzaju promocje zachęcające do otwarcia konta. Osoby, które się na to zdecydują, mogą liczyć na korzyści w postaci np. dodatkowych środków. Może także okazać się, że instytucja finansowa, w której założyłeś konto, aby skorzystać z promocji, oferuje o wiele lepsze warunki niż ta, w której prowadzisz rachunek.
Innym argumentem, którego używają zwolennicy takiego rozwiązania, jest możliwość zachowania niezależności finansowej. Dotyczy to osób, które mają wspólne konto np. ze współmałżonkiem. Otwarcie drugiego rachunku to świetny sposób na gromadzenie własnych oszczędności oraz wydawanie pieniędzy na indywidualne potrzeby. Więcej ciekawych informacji na temat wielu kont w różnych bankach znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/ile-mozna-miec-kont-bankowych/.
Dlaczego warto mieć konta w różnych bankach?
Zastanawiasz się, dlaczego warto otworzyć rachunki w różnych bankach? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Jeśli na jedno konto włamią się hakerzy, którzy je „wyczyszczą”, to nie zostaniesz bez środków finansowych. W takiej sytuacji będziesz mógł skorzystać z pieniędzy zgromadzonych na drugim rachunku w innym banku.
Większa liczba kont przydaje się także wtedy, gdy na jednym z nich są planowane prace konserwacyjne lub system bankowy ulegnie awarii. W przeciwnym razie byłbyś odcięty od pieniędzy. Dzięki prowadzeniu drugiego rachunku masz pewność, że w razie potrzeby możesz z nich skorzystać.
Wiele osób decyduje się na otwarcie dodatkowego konta także po to, aby zwiększyć elastyczność w przelewach. Jak z pewnością wiesz, banki realizują wpłaty oraz wypłaty o określonych godzinach. Jednak w obrębie jednej instytucji finansowej są one wykonywane praktycznie od razu. Mając konta w różnych bankach, będziesz mógł wybierać, z którego rachunku wykonać konkretny przelew, aby jak najszybciej dotarł on do odbiorcy.
Czy można mieć kilka kont w jednym banku?
Nic nie stoi na przeszkodzie także przed tym, abyś założył więcej niż jedno konto w tym samym banku. Polski system prawny również w tym przypadku nie przewiduje żadnych ograniczeń. Co więcej, takie rozwiązanie jest praktykowane przez wiele osób. Oprócz standardowego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego zakładają one także konta oszczędnościowe oraz walutowe, które przydają się w wielu sytuacjach. Pamiętaj jednak, że może to wiązać się z kosztami, dlatego, zanim się na to zdecydujesz, zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji, aby mieć pewność, ile będzie Cię kosztować obsługa rachunków.
Korzystanie z kilku kont bankowych ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala rozproszyć środki finansowe, co może ułatwić zarządzanie domowym budżetem. Zwiększa także bezpieczeństwo używania bankowości elektronicznej. Daje także dostęp do pieniędzy, nawet jeśli jedno z kont ulegnie awarii lub będzie poddawane konserwacji.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj