Teraz, kiedy zaczął padać śnieg musimy pamiętać o tym, żeby przed wyruszeniem w podróż dokładnie odśnieżyć samochód, bo w przeciwnym przypadku możemy „złapać” całkiem spory mandat.

Prawo o ruchu drogowym mówi (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) że każdy pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym musi być tak wyposażony i utrzymany, żeby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób, które nim jadą ani innym uczestnikom ruchu oraz żeby nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na niebezpieczeństwo.

Ważne jest również, żeby kierowca miał duże pole widzenia oraz mógł się łatwo, wygodnie i pewnie posługiwać się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Zasypany śniegiem samochód jest zagrożeniem dla ruchu drogowego, dlatego przygotowanie go do podróży nie może ograniczać się tylko do usunięcia śniegu z przedniej szyby. Ważne jest zeskrobanie szronu ze wszystkich szyb i lusterek. Oczyszczone muszą być również m.in. reflektory i tablice rejestracyjne oraz dach, maska i bagażnik.

Kiedy policja zatrzyma nieodśnieżony pojazd, kierowca naraża się na mandat w wysokości 20 - 500 zł i sześć punktów karnych. Za nieczytelne tablice rejestracyjne można dostać 100 zł mandatu i trzy punkty karne, a czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut żeby prawidłowo przygotować pojazd do podróży, a tym samym zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo jazdy, a kto wie, może nawet uniknąć tragedii na drodze.