Niewątpliwie wiosna, lato oraz wczesna jesień to najbardziej aktywne miesiące dla wszelkich prac renowacyjnych, budowlanych oraz remontowych. A maszynami, które doskonale sprawdzają się w tego typu sytuacjach są wydajne wózki teleskopowe. Jak wybrać ten najlepszy i o czym warto wiedzieć przed zakupem urządzenia teleskopowego? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Na wstępie warto dokładnie przypomnieć, czym są wózki teleskopowe. Wózki teleskopowe należą do kategorii wózków jezdniowych podnośnikowych o zmiennym wysięgniku. Z uwagi na funkcje i wykorzystanie, wózki teleskopowe bywają także nazywane ładowarkami lub po prostu podnośnikami.
Wózki teleskopowe, można dzielić biorąc pod uwagę dwa wyznaczniki - budowę oraz napęd.

Rodzaje wózków teleskopowych

Kategoria ładowarek teleskopowych łączy w sobie różnorodne urządzenia - mniejsze i większe, które jak wspomnieliśmy powyżej, mogą różnić się budową lub choćby sposobem ich napędzania.

Rodzaje wózków teleskopowych ze względu na budowę

Już na pierwszy rzut oka widać, że nie wszystkie ładowarki teleskopowe są takie same, a różnice w konstrukcji bywają naprawdę diametralne. Biorąc pod uwagę budowę wózka teleskopowego wyróżnia się:

 • ładowarki czołowe - ich kabina jest nieruchoma i nie obraca się względem podwozia. Nazywane są inaczej ładowarkami sztywnymi. Charakteryzuje je duży udźwig maksymalny ale stosunkowo niewielka wysokość unoszenia.
 • ładowarki obrotowe - posiadają możliwość zmiany pozycji kabiny operatora w stosunku do podwozia. Ich cechą charakterystyczną jest duża maksymalna wysokość unoszenia, jednak ich udźwig jest raczej niewielki (w porównaniu do ładowarek czołowych).

  rodzaje-wozkow-teleskopowych.jpg

Rodzaje wózków teleskopowych ze względu na napęd

Kolejnym istotnym i decydującym o rodzaju urządzenia elementem jest napęd wózka teleskopowego. Istnieją dwie możliwości:

 • napęd hydrostatyczny - wybierany najczęściej w przypadku maszyn użytkowanych w rolnictwie.
 • napęd mechaniczny - odpowiada za dużą wydajność sprzętu, stanowi dobrą decyzję, gdy wybiera się urządzenie, które ma pracować i poruszać się na różnego typu podłożach (czyli najczęściej w pracach budowlanych).
  Bardzo istotne jest, aby podczas podejmowania decyzji zakupowej kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim brać pod uwagę możliwości sprzętowe, wydajność oraz zastosowanie wózków teleskopowych w konkretnej branży.

Jaki wózek teleskopowy kupić?

jaki-wozek-teleskopowy-kupic.jpg

Właściwy dobór maszyn i urządzeń jest bardzo istotny dla przedsiębiorstwa. Tym bardziej jeśli chodzi o inwestycje, które mają być czynione na lata. Lista producentów urządzeń jest długa, dealerzy zachęcają coraz to nowszymi promocjami, a internet przepełniony jest reklamami poszczególnych modeli urządzeń. Jak wśród tego wszystkiego znaleźć sprzęt, który najlepiej sprawdzi się w pracy, będzie wydajny a jednocześnie tani w utrzymaniu?
W celu znalezienia idealnego wózka teleskopowego warto przeanalizować kilka ofert na różnorodnych portalach.

Dlaczego wózków teleskopowych warto szukać za pośrednictwem internetu?

1. Przede wszystkim jest to sposób, który pozwala na zaoszczędzenie czasu. Oferty ze zdjęciami posiadają także dokładny opis parametrów urządzenia, dzięki czemu wszystkie wiadomości posiada się w jednym miejscu.
2. Łatwo porównać oferty od różnych dealerów. Wyobraź sobie, że aby porównać oferty od kilku dealerów wózków widłowych, musiałbyś udać się osobiście do każdej z siedzib czy składów urządzeń. Mogłoby to zająć kilka godzin a nawet kilka dni, a i tak wymagałoby jeszcze doskonałej pamięci lub robienia notatek. W dobie internetu - wystarczy otworzyć na pulpicie oddzielne zakładki.
3. Można zamówić sprzęt online, bez wychodzenia z domu. Wielu sprzedawców dysponuje także możliwością dowozu urządzenia wprost pod drzwi klienta. Zatem jeśli masz już podjętą decyzję dotyczącą wyboru konkretnego modelu urządzenia, zadowala Cię jego cena i jesteś zdecydowany na zakup - wszystkich formalności dopełnisz szybciej i łatwiej niż kiedyś.
Natomiast już bezpośrednio w trakcie wyboru konkretnego urządzenia, warto zwrócić uwagę na:

 • markę urządzenia - od której będzie zależała także jakość i żywotność sprzętu;
 • rodzaj (obrotowe czy czołowe) oraz model urządzenia a także to, czy odpowiada on potrzebom przedsiębiorstwa;
 • cenę pojazdu - warto porównać ją z podobnymi urządzeniami na innych portalach;
 • dodatkowy osprzęt, wyposażenie i profity związane z zakupem;
 • ale także ewentualne dopłaty i dodatkowe wydatki;
 • dostępne sposoby finansowania urządzenia (gotówka, sprzedaż ratalna, leasing sprzętu).
  Jeśli jesteś zainteresowany zakupem warto przejrzeć także oferty składów wózków widłowych, które oferują doradztwo oraz dużą liczbę różnorodnych urządzeń wielu obecnych na rynku marek - tego typu oferty znajdziesz np. tutaj.

  wozki-teleskopowe-lemarpol.jpg

O czym pamiętać kupując wózek teleskopowy?

Sam wybór odpowiedniego urządzenia to jeszcze nie wszystko, nie można zapominać o obowiązkach związanych z:

 • zarejestrowaniem wózka teleskopowego;
 • ubezpieczeniem sprzętu;
 • zapewnieniem pracownikom odpowiednich szkoleń oraz uprawnień do obsługi sprzętu;
 • zagwarantowaniem regularnych przeglądów ( np. korzystając z tego typu jak tu serwisu);
 • prowadzeniem dokumentacji urządzenia.

Wszystkie wymienione powyżej elementy stanowią obowiązek właściciela pojazdu i za ich niedopełnienie można zostać ukaranym podczas kontroli Urzędu Dozoru Technicznego.

Podsumowanie

Zakup wózka teleskopowego to poważna decyzja i spora inwestycja. Jednak znacząco ułatwia on komfort pracy związany zarówno z transportowaniem wielotonowych ładunków (w przypadku wózków czołowych), jak i unoszeniem sprzętu oraz pracowników na duże wysokości. Warto dokładnie przeanalizować decyzję o zakupie, porównać dostępne na rynku oferty i wybrać najlepszą spośród nich.