Etnobazar Showroom to nowość i jednocześnie absolutny unikat na rynku zakupowym Katowic. Niewielki sklep, ulokowany przy Placu Miarki 2, wyróżnia się przede wszystkim niesamowicie egzotycznym asortymentem i targową atmosferą. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, począwszy od wielbicieli rękodzieła w najróżniejszym wydaniu, a na kreatorach niepowtarzalnych smaków z całego świata kończąc.

            Wchodząc do środka na początku nie sposób określić, gdzie właściwie się znajdujemy. Potrzeba co najmniej minuty, żeby zorientować się w czasie i przestrzeni (tak, moi drodzy, to ciągle Katowice!) i dopiero wtedy, już śmielej, można wyprawić się pomiędzy regały. Porównanie do wyprawy jest oczywiście nieprzypadkowe. Część asortymentu Etnobazaru sprawia wrażenie pamiątek z dalekich podróży, przez co sama przeprawa przez prezentowane towary potrafi zaczarować nie mniej, niż własny wyjazd. Nie ma kierunku zwiedzania, panuje całkowita dowolność.

Ta mała etniczna galeria oferuje swojej klienteli wybór towarów z co najmniej kilku różnych i niezwiązanych ze sobą dziedzin.


            Zaczynamy od kuchni. Czyli początek, na końcu będziecie najedzeni. Tu oferta jest wyjątkowo szeroka. Przyprawy, najróżniejsze makarony, kasze, wszystko, czego trzeba do samodzielnego przygotowania sushi, pasty, gotowe sosy orientalne, żywność ekologiczna, a także asortyment, który zainteresuje wielbicieli kuchni wegańskiej czy wegetariańskiej. Na deser kilka kostek czekolady z dodatkiem konopi, a do tego filiżanka – uważanej za najlepszą na świecie – pysznej, wietnamskiej kawy z dodatkiem masła. Czy można wyobrazić sobie lepsze popołudnie?

            Znajdzie się coś też dla amatorów herbat. "Coś" to zresztą spore umniejszenie, bo nie sposób szukać w Katowicach miejsca, które oferowałoby aż tak szeroki wybór pobudzającej i bogatej w witaminy yerba matte z Ameryki Południowej. A może macie ochotę na matero z bombillą? Nie, to wbrew pozorom nic do zjedzenia, choć brzmi pysznie. Etnobazar oferuje także produkty służące do picia yerby, wymienione wyżej matera – specjalne kubki, a także bombille, będące niczym innym, jak metalowymi słomkami. Spora część z kawowych i herbacianych półek Etnobazaru Showroom pochodzi z Fairtrade, czyli tzw. sprawiedliwego handlu. Nie brakuje też najróżniejszych elementów zastawy stołowej i akcesoriów do gotowania.

          Urządzamy salon. Dla tego pomieszczenia znajdziemy przede wszystkim masę najróżniejszych ozdób i pamiątek w wielu rozmiarach, kolorach i, co najciekawsze – z różnych stron świata. Uwagę zwracają barwne, indyjskie obrusy i elementy ceramiczne. Przodują figurki, ale na piedestale lokalu stoją drewniane, ręcznie rzeźbione maski. Pochodzą z różnych zakątków świata, a niektóre z nich, choćby te z głębokiej Afryki, mają pewne konotacje ze specyficznymi praktykami magicznymi tamtejszych ludów. Tak, chodzi o voodoo.Łakomy kąsek kolekcjonerski, ale też świetny element wystroju dla wnętrza urządzonego w stylu etno. Tajemniczą aurę zagęści bogata oferta zarówno naturalnych, jak i syntetycznych kadzideł w atrakcyjnych cenach, a w razie potrzeby – wnętrze oczyści biała szałwia, której mityczna natura znana jest z działania uzdrawiającego.

            Katowicki Etnobazar Showroom to także mekka dla osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją. Mydła, henny do włosów, kosmetyki służące pielęgnacji ciała i umilające kąpiel olejki eteryczne... stanowią tylko niewielką część prezentowanego asortymentu. Zastanawialiście się kiedyś, jak pachną oryginalne perfumy arabskie?
W Etnobazarze, przy Placu Miarki 2, możecie to sprawdzić. Warto zaznaczyć, że część asortymentu drogeryjnego stanowią produkty ekologiczne.

            Ostatni punkt tej przeprawy uszczęśliwi głównie panie, jest nim bowiem odzież i biżuteria. W tej dziedzinie w Etnobazarze przoduje handmade. Znajdziemy etniczne, orientalne kolczyki, niepowtarzalne naszyjniki, bransolety o bogatych zdobieniach i najróżniejsze szkatułki, służące przetrzymywaniu wymienionych bibelotów. Oprócz tego szeroki wybór wzorzystych szarawarów (popularnie nazywanych też alladynkami), indiańskie poncza na chłodną jesień i torby w stylu boho.

            Chcecie to wszystko zobaczyć? Mamy dla was dobrą informację! Etnobazar działa w idei "Showroom", tzn. – pokazowej. Niemal każdy z wymienionych elementów mozaiki, jaką jawi się to interesujące miejsce można dotknąć i poczuć (i dosłownie i w przenośni!) na miejscu, przy Placu Miarki 2. Istnieje także sklep internetowy, dostępny pod adresem www.etnoswiat.pl, oferujący dostępne
w Etnobazarze Showroom towary online w... niezmienionych, zaskakująco niskich cenach.