Choć pozaustrojowe zapłodnienie - powszechnie określane jako in vitro – jest znane ludzkości już od kilkudziesięciu lat, w dalszym ciągu wzbudza sporo wątpliwości i kontrowersji. W naszym społeczeństwie możemy znaleźć zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników korzystania z tej metody. A czym w ogóle jest in vitro?

Procedura ta dostępna jest w klinikach płodności, które zajmują się pomaganiem parom, które nie są w stanie począć dziecka w sposób naturalny. Ich problemy wynikają zwykle z dolegliwości zdrowotnych, które uniemożliwiają zajście w ciąże lub jej donoszenie. Osoby zgłaszające się do kliniki płodności zwykle mają już za sobą wiele miesięcy lub lat starań o dziecko i zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że nie mają szans na zostanie rodzicami bez pomocy lekarzy i specjalistycznych metod. 

Czemu in vitro wzbudza tak wiele emocji? 

Leczenie niepłodności wydaje się najbardziej naturalną rzeczą na świecie - bardzo wiele kobiet i mężczyzn chce na pewnym etapie swojego życia zostać rodzicem i ma prawo dążyć do tego na wiele sposobów. Niestety znajdują się osoby, które uważają, że korzystanie z pozaustrojowych metod zapłodnienia jest nienaturalne i nie może być porównywane ze standardową ciążą.  

Dochodzi do tego także kwestia wielu prób, które być może będą konieczne zanim faktycznie kobiecie uda się donosić dziecko. Osoby głęboko religijne widzą tutaj sprzeciwianie się naturze i uważają, że in vitro nie powinno być powszechnie dostępne. 

Zalety leczenia niepłodności przez in vitro 

Wiele wspomnianych osób nie ma jednak tak naprawdę pojęcia o tym, w jaki sposób faktycznie przebiega cała procedura in vitro. Nie jest to zabieg dostępny dla każdego, na który można zdecydować się tylko dlatego, że ma się takie życzenie. In vitro wiąże się z dużymi kosztami i koniecznością przejścia bardzo wielu skomplikowanych badań. 

Kandydaci sprawdzani są zarówno pod względem fizycznego, jak i psychicznego przygotowania do zabiegu. Procedura ta jest wyjątkowo trudnym i stresującym wydarzeniem w życiu, a lekarz musi mieć pewność, że decyzja o jego przeprowadzeniu została podjęta wspólnie i świadomie. Na skorzystanie z niego decydują się osoby, które faktycznie nie mają już innej możliwości stania się rodzicem. Tego rodzaju dylematy są trudne do zrozumienia dla osób, którym udało się bez żadnego problemu zajść w ciąże i ją donosić. Dlatego też od lat prowadzone są kampanie uświadamiające, które mają przekonać społeczeństwo, że dla niektórych in vitro stanowi jedyną nadzieję na zostanie rodzicem. 

Masz wątpliwość, czy in vitro jest dla Ciebie? Skontaktuj się ze specjalistami, którzy wszystko wyjaśnią. Takich znajdziesz w Klinice Leczenia Płodności Zięba w Katowicach. Artykuł sponsorowany