Sprzedaż towarów często kojarzona jest z koniecznością wystawiania faktur. Przedsiębiorcy, którzy są zobowiązani do fakturowania bądź wystawiania paragonów czy dowodów sprzedaży powinni korzystać ze sprawdzonego narzędzia, które pomoże im w wypełnieniu biurowego obowiązku. Poniżej prezentacja przydatnych modułów i rozwiązań, które uproszczą proces wystawiania dokumentów.

W jakie moduły powinien być wyposażony dobry program do fakturowania?

Przedsiębiorca, który zobligowany jest do wystawiania takich dokumentów jak: faktura VAT lub faktura bez VAT, proforma, zaliczkowa, korekta, końcowa, z odwrotnym obciążeniem, VAT marża, WDT, złom, wewnętrzna czy uproszczona z pewnością powinien korzystać z programu, który daje mu taką możliwość. Dobry program do wystawiania faktur jak sama nazwa wskazuje musi być wyposażony w moduł dokumentów do fakturowania, ale i również wystawiania paragonu fiskalnego czy dowodu sprzedaży. Wśród obecnie generowanych przez przedsiębiorców dokumentów często pojawiają się Jednolite Pliki Kontrolne. Praktyczny program pozwoli więc użytkownikowi na przygotowanie JPK_VAT, JPK_FA czy JPK_MAG (jeżeli przedsiębiorstwo posiada zaplecze magazynowe). Program do faktur w przypadku większych przedsiębiorstw powinien zawierać moduł magazynowy. Taka opcja pozwoli na bieżącą kontrolę stanów magazynowych, czy szybkie przeprowadzenie inwentaryzacji. Czasem pojawia się też funkcja kompletacji produktów, co jest bardzo pomocne w przypadku przeprowadzania dużych transakcji z kontrahentami. Klient na fakturze widzi interesujące go produkty, natomiast stany magazynowe pomniejszane są o poszczególnego składowe danych produktów wchodzące w skład kompletu. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla właściciela biznesu jak i dla kontrahenta. Moduł magazynowy to również wystawianie dokumentów takich jak PW, PZ, RW, MM, czy WZ. Innym przydatnym dodatkiem może być moduł dokumentów zakupowych. Funkcja kartoteki zakupów pozwoli np. na łatwe monitorowanie rozrachunków z dostawcami, czy wygenerowanie PZ i dodanie towaru na magazyn zaraz po wprowadzeniu do programu dokumentów potwierdzających zakup. W programie nie powinno zabraknąć także modułu dokumentów kasowych: KW, KP, BW, BP.

Jaki program wybrać do szybkiego fakturowania?

Przydatnym i sprawdzonym rozwiązaniem do prostego fakturowania jest program Faktura Small Business Handel od Mega-Tech. To oprogramowanie, które zbudowane jest z wymienionych powyżej modułów. Dodatkowo posiada wiele pomocnych funkcjonalności. Oprogramowanie jest na bieżąco aktualizowane w myśl np. zmieniających się regulacji prawnych. Program jest dostosowany do przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami VAT oraz zwolnionych z tego podatku. Korzystający szybko nauczy się wszystkich opcji, dzięki przyjaznemu interfejsowi. Obsługa kontrahentów będzie prosta za sprawą dodatkowych funkcji jak chociażby możliwość generowania dla klientów ofert i zamówień, przygotowanie cennika, wystawianie faktur w obcych walutach i językach, przygotowanie faktur cyklicznych czy seryjne wydruki dokumentów i wysyłanie faktur e-mailem. Wszystko to wpływa na łatwość i szybkość obsługi. Program magazynowy Faktura Small Business Handel pozwala także dowolnie personalizować np. wygląd wyświetlanych kolumn, tworzyć własne szablony wydruków, dodawać logo, pieczątkę, oznaczać własne dane czy tworzyć pomocne w przyszłym fakturowaniu kartoteki towarów i klientów. Przedsiębiorca może przetestować program za darmo i sprawdzić jak przygotowane funkcje będą sprawdzały się w jego firmie.

Fakturowanie nie musi być skomplikowane i żmudne. Jeżeli tylko przedsiębiorca zaopatrzy się w sprawdzone oprogramowanie, wówczas proces będzie znacznie prostszy i pozostawi pozytywne wrażenie na kliencie. Jak wiadomo zadowolony klient często wraca do miejsca, w którym został dobrze i szybko obsłużony. Warto mieć to na uwadze podczas wyboru oprogramowania do swojej firmy.


Artykuł partnerski