Dąb to najstarsza część Katowic. Pierwsze wzmianki o tej dzielnicy pochodzą już z XIII wieku, a do dziś znajduje się tu wiele budynków pamiętających jeszcze XIX stulecie. Na terenie dawnej huty Baildon znajduje się Silesia Business Park, czyli kompleks, gdzie swoje siedziby mają największe firmy. Dąb staje się obecnie nie tylko centrum biznesowym, ale i miejscem, gdzie deweloperzy realizują nowe inwestycje mieszkaniowe, ze względu na znaczny popyt ze strony katowiczan.

Dąb – nazwa nie jest przypadkowa

Historyczna dzielnica Katowic pojawiła się na mapie kilka wieków wcześniej niż miasto, którego dziś jest częścią. Swoją nazwę zawdzięcza potężnym lasom, które rosły nieopodal. Dziś historyczny teren Dębu jest oczywiście silnie zurbanizowany, ponieważ powstają tu różne inwestycje budowlane – biurowce, sklepy i nowe osiedla. Katowice, będące zielonym miastem, mimo wszystko rzadko mogą się pochwalić dzielnicami, które sprzyjają rekreacji tak bardzo jak Dąb. Bliskość Parku Śląskiego zachęca do spacerów i przejażdżek rowerowych.

Dogodna komunikacja

Osoby, które zdecydowały się zamieszkać w dzielnicy Dąb, zgodnie podkreślają, że jej niewątpliwym atutem jest atrakcyjne położenie na mapie miasta. Do Śródmieścia można stąd dotrzeć nawet pieszo, ponieważ odległość dzieląca Dąb od dworca kolejowego w Katowicach to tylko ok. 3 km, czyli mniej więcej 30 minut spaceru. To jeden z powodów, dlaczego dzielnica się rozwija i w miejscach do tej pory niewykorzystanych pojawiają się nowe osiedla. Ta część miasta jest doskonale skomunikowana zarówno z centrum stolicy województwa śląskiego, jak i z sąsiednim Chorzowem, dzięki linii tramwajowej wzdłuż drogi krajowej nr 79. Przemieszczać można się więc nie tylko pieszo i samochodem, ale i komunikacją miejską. Osoby, które zdecydowały się tu zamieszkać, mają do wyboru kilka popularnych linii tramwajowych: 0, 6, 11, 19 oraz 23.

Zakupy na miejscu

Wielkim atutem Dębu jest też bogata infrastruktura handlowo-usługowa, co zwiększa atrakcyjność tej części miasta dla mieszkańców nowych osiedli. W Katowicach nie ma galerii, która mogłaby się równać z Silesia City Center: obecnie na powierzchni 106 000 m² mieści się ponad 310 sklepów i punktów usługowych. Zwolenników zdrowej żywności na pewno zainteresuje BioBazar Huta Baildon, czyli ekologiczny bazar na terenie dawnej hali huty, przy ulicy Brackiej 20. Można tu kupić najwyższej jakości produkty spożywcze i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, takich jak BioBazarowy Obieg Książkowy czy warsztaty pieczenia dla dzieci. Na terenie dzielnicy można zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne produkty i spędzić czas w ciekawy, inspirujący sposób.