
| Źródło: fotolia
Dane kredytobiorców w BIK - czy można wyczyścić własne dane w rejestrze BIK?

Jakie informacje w BIK są widoczne dla banku?
Bank lub SKOK ma dostęp jedynie do części danych, pełna historia kredytowa może być pobrana jedynie przez osobę, której raport dotyczy. Wymienione instytucje finansowe nie mają możliwości sprawdzenia zobowiązań, które wygasły ponad 5 lat temu, niezależnie od tego, czy spłaciliśmy je w terminie, czy z opóźnieniem. Przez 5 lat są widoczne kredyty spłacone w terminie (jeśli wyraziliśmy na to zgodę) oraz kredyty, z których ratą spóźniliśmy się powyżej 60 dni i nie zareagowaliśmy w ciągu 30 dni na informację kredytobiorcy o zamiarze umieszczenia naszych danych w BIK.
Na czym polega czyszczenie danych w BIK?
Istnieje kilka przypadków, w których możemy poprawić swój scoring (czyli ocenę ryzyka kredytowego) w BIK. Nie ma jednak możliwości usunięcia wszystkich niewygodnych dla nas informacji, ponieważ w takiej sytuacji rola BIK nie byłaby spełniona. Nieoceniona tutaj będzie pomoc sprawdzonego doradcy kredytowego, który - w przeciwieństwie do wyrastających jak grzyby po deszczu spółek obiecujących nieosiągalne rezultaty - przedstawi racjonalny sposób działania.
Podstawowe czynności, które można wykonać aby przeprowadzić częściowe czyszczenie danych w BIK:
Jeżeli mamy w perspektywie problemy ze spłatą kredytu, warto skontaktować się z kredytobiorcą i próbować zmienić warunki umowy. Dzięki temu mamy szansę na ugodę oraz zmianę zapisów w systemie bankowym, co przełoży się na zaktualizowanie informacji w BIK.
Trzeba pamiętać o możliwości wycofania zgody na przetwarzanie danych kredytowych. W przypadku, gdy spłacamy lub spłacaliśmy kredyty z wielodniowymi opóźnieniami (31-60 dni), możemy złożyć wniosek do BIK: “Oświadczenie o wycofaniu zgody ogólnej”. Możemy również wysłać pismo bezpośrednio do banku/SKOKu, w którym spłacamy kredyt, dotyczące cofnięcia zgody, a następnie tę zgodę wznowić, gdy raty będą spłacane terminowo.
Jeśli zwłoka w spłacie raty była dłuższa niż 60 dni, ale spłaciliśmy ją w ciągu kolejnych 30 dni bądź nie otrzymaliśmy od banku pisma z informacją, że nasze dane będą przetwarzane, wysyłamy do BIK wniosek “Wykreślenie umowy z BIK - zaległość powyżej 60 dni".
Czyszczenie danych w BIK - czy zawsze się to opłaca?
Warto pamiętać, że Biuro Informacji Kredytowej przechowuje również dane dotyczące kredytów, które spłaciliśmy w terminie. Nie cofajmy zgody na przetwarzanie tych danych, ponieważ polepszają one naszą zdolność kredytową. Uregulowane zobowiązania czynią nas w oczach instytucji finansowych godnymi zaufania kredytobiorcami, natomiast puste konto skazuje nas jedynie na “wrzucenie do jednego worka” z ludźmi o podobnym wieku, zarobkach i stanie cywilnym.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj