Dbasz o sylwetkę, więc zdrowo się odżywiasz. W twoim codziennym menu nie ma miejsca na fast foody, ale od czasu do czasu dasz się skusić na kebab w Katowicach czy innym mieście? Poznaj kaloryczność tego dania i sprawdź, czy faktycznie musisz z niego rezygnować.

Kebab jest jednym z typowych dań krajów arabskich, które cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Chociaż często jest utożsamiany z jedzeniem fastfoodowym, niewiele ma z nim wspólnego. Na pewno stanowi zdrowszą alternatywę dla hamburgera, hot doga czy zapiekanki – dostarcza mnóstwo składników odżywczych, dzięki obecności wartościowego mięsa oraz warzyw.

Kaloryczność kebaba

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ile kalorii ma kebab, bo ich ilość zależy od tego, jak dużą zamawiasz porcję oraz jakie składniki zawiera dany kebab.

Szacuje się, że kebab:

  • w białej bułce, z sosem majonezowym i niskiej jakości mięsem ma ok. 800 kcal – dostarcza przy tym sporą ilość nasyconych tłuszczów (czyli tych najbardziej niezdrowych)
  • z frytkami zamiast bułki będzie jeszcze bardziej kaloryczny – dostarczy nawet 1000 kcal.

Niewiele mniej kalorii będzie miał kebab w tortilli czy w chlebku pita – szczególnie jeśli nie zrezygnujesz z sosu majonezowego i niskiej jakości mięsa.

Kebab wcale nie musi tuczyć

Jeżeli każdego dnia będziesz spożywał 1-2 kebaby dziennie, istnieje duże ryzyko szybkiego przybrania na wadze – zwłaszcza gdy dania te będziesz traktować jako przekąskę między głównymi posiłkami. W ten sposób dostarczysz organizmowi znacznie więcej kalorii niż to wynika z jego dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Wcale jednak nie musi tak być – wystarczy, że zmienisz swoje przyzwyczajenia związane z zamawianiem tego dania. Kebab serwowany w Katowicach, Wrocławiu czy innym mieście może dostarczać znacznie mniej kalorii niż zwykle. Jak to możliwe?

  • Zrezygnuj z sosu majonezowego – zamów posiłek z tradycyjnym sosem na bazie jogurtu, czosnku, soli oraz pieprzu albo z sosem pomidorowym z ostrą papryką.
  • Wybierz pełnoziarnistą tortillę zamiast bułki pszennej – dzięki temu zmniejszysz kaloryczność dania o ok. 80 kcal. Warto przy tym podkreślić, że pełnoziarnista tortilla jest nie tylko mniej kaloryczna, ale i dostarcza cennych witamin z grupy B.
  • Postaw na mięso drobiowe, wołowe lub baranie – jest ono znacznie zdrowsze i bardziej wartościowe niż wieprzowina. Uwaga! Oryginalny turecki kebab nigdy nie zawiera mięsa wieprzowego – jest ono niezgodne z regułami halal.

Pamiętaj też o zachowaniu umiaru – o ile jeden kebab zjedzony raz w tygodniu (lub rzadziej) nie wpłynie na sylwetkę, o tyle jedzenie go dzień w dzień szybko może odbić się niekorzystnie na wadze.

Zamawiasz kebab? Wybierz sprawdzone lokale

Jeżeli decydujesz się na to, aby zamówić kebab w Katowicach czy innym mieście, wybieraj wyłącznie sprawdzone lokale. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że danie zostało przyrządzone z wysokiej jakości składników i w oparciu o tradycyjną recepturę.