Komisja Wychowania Katolickiego KEP zaproponowała włączenie religii do zestawu przedmiotów, które uczniowie mogą zdawać na maturze. Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiada, że MEN pomysł rozważy. Co ciekawe, o maturze z religii dyskutuje się od lat, nad tą możliwością pracowali już ministrowie edukacji narodowej Roman Giertych czy Katarzyna Hall.

Matura z religii to pomysł nienowy, propozycja wyszła w 2006 roku od ministra edukacji narodowej Romana Giertycha, prace nad jej wprowadzeniem prowadziła już m.in. Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej w rządzie Donalda Tuska. W ostateczności uznano, że wprowadzenie matury z religii naruszałoby zasadę rozdziału kościoła od państwa. Matura to egzamin, który może obejmować jedynie te przedmioty, których podstawę programową określa resort edukacji - wyjaśniał MEN.

Temat odżył kilka dni temu, gdy okazało się, że Komisja Wychowania Katolickiego KEP przesłała do MEN dokument ws. włączenia religii do zestawu przedmiotów, które uczniowie mogą zdawać na maturze. Wiceminister Dariusz Piontkowski zapowiedział, że MEN rozważy tę propozycję. Pytany w RMF FM o to, czy wyznawcy prawosławia lub islamu mogliby zdawać religię na maturze, wiceminister Piontkowski odpowiedział: "Na razie nie było takich wniosków ze strony innych związków religijnych. Gdy pojawią się, będziemy je rozpatrywali".