– Zapraszamy wszystkich, którzy chcą razem z nami świętować. To, co możemy zrobić 11 listopada, to przyjść razem świętować, razem dziękować i być dumni z tego, że mamy wspaniałą wspólnotę narodową, jaką jest Polska – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który zachęca mieszkańców do udziału w uroczystościach.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie występ Orkiestry Dętej Katowice oraz chóru uczniów X Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego w Katowicach, który odbędzie się o godz. 10.00 na placu przed Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach. O godz. 10.30 w Archikatedrze zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez Metropolitę Katowickiego ks. abp. Wiktora Skworca. Oprawę artystyczną mszy zapewni chór Filharmonii Śląskiej.

Po mszy, o godz. 12.10, uczestnicy obchodów przejdą na plac Bolesława Chrobrego, gdzie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbędzie się główna część uroczystości, która rozpocznie się od odegrania hymnu i podniesienia flagi państwowej. Nie zabraknie też apelu pamięci, salwy honorowej oraz uroczystej defilady.

Ciekawą atrakcją tegorocznych obchodów będzie też parada 3. Pułku Ułanów Śląskich na koniach. Na placu Sejmu Śląskiego będą z kolei czekać na zainteresowanych pokazy sprzętu oraz wyposażenia wojska, służb mundurowych i Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a także wojskowa grochówka.

W tym roku obchodom Narodowego Dnia Niepodległości towarzyszyć będzie wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji Niepodległa do hymnu, które odbędzie się równo o godz. 12.00 na placu Bolesława Chrobrego.