
Mandaty karne w 2019 roku

Mandaty karne w 2019 r. - pamiętaj o swoich prawach!
Kierowca zatrzymany przez policję po popełnieniu wykroczenia drogowego, może otrzymać mandat karny. Najczęściej jest to zbyt szybka jazda lub zlekceważenie czerwonego światła. Mandaty można też dostać zaocznie, „dzięki” fotoradarowi, który sfotografował wykroczenie, notując jednocześnie dzień i godzinę popełnienia wykroczenia.
Kierowca ma prawo odmówić przyjęcia mandatu. Może tak postąpić, jeśli uważa, że dostał mandat niesłusznie. Może też nie zgodzić się z jego wysokością, ale musi sobie zdawać sprawę z tego, że wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu.
Jeśli jednak kierowca przyjmie mandat, to automatycznie staje się on prawomocny. Trzeba go zapłacić w ciągu siedmiu dni (albo przelewem albo w placówce pocztowej).
Mandaty 2019 – jaka jest wysokość mandatu?
Wysokość mandatu zależy od tego, jakie wykroczenie drogowe popełnił kierowca. Najwyższy mandat w Polsce kosztuje 500 zł. Czasem policjant może sam zadecydować, jakiej wysokości karę nałoży na kierowcę. Jest to możliwe wtedy, gdy nie ma sprecyzowanej wysokości mandatu za dane wykroczenie, ale są tzw. „widełki”.
Mandat może zostać uchylony wtedy, gdy został nałożony za czyn, który nie jest czynem uznanym przez prawo za wykroczenie. Aby uzyskać uchylenie mandatu, należy w ciągu siedmiu dni od dnia jego przyjęcia (w przypadku mandatu kredytowanego) lub od jego zapłaty (mandat zaoczny) skierować sprawę do sądu.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj