Nowy Rok – nowi my, nowa garderoba, nowe postanowienia i… nowoczesne okna? Brzmi jak naprawdę dobry plan! Wszak – tak jak odpowiedni strój i zmiana nawyków na lepsze dbają o nasze samopoczucie, tak energooszczędne, ekologiczne okna stoją na straży naszego komfortu termicznego i akustycznego, troszczą się o domowy budżet i… zachwycają swoją estetyką! Podpowiadamy, jak znaleźć rozwiązania, które idą z duchem czasu i pozwolą stworzyć wygodną przestrzeń – jasną, pełną ciepła, ciszy i bezpieczeństwa.

 

Wybór nowych okien to decyzja, której efekty będziemy odczuwać (dosłownie) przez lata. Na szczęście nowoczesne okna łączą to, co efektywne i efektowne, doskonale wpisują się w panujące trendy i mają niemały wpływ na to, jak czujemy się we własnym domu. Podpowiadamy, jakie rozwiązania będą modne w tym sezonie i dlaczego oprócz zysków „tu i teraz” powinniśmy spojrzeć na stolarkę, jak na doskonałą inwestycję w przyszłość – naszą oraz środowiska.

Trend 1 – nowoczesne okna w służbie designu i lepszego życia

Coraz częściej odczuwamy zmęczenie wielkim miastem i szukamy ukojenia na łonie natury. W opozycji do chaosu, ciągłego biegu i atakujących nas bodźców, w domowym zaciszu wolimy postawić na estetyczny, kojący minimalizm. Nic więc dziwnego, że projektując nasze domy tak chętnie stawiamy na monumentalne, nowoczesne okna wyposażone w modne ramy wykonane z aluminium lub PVC, które tworzą spójną całość z niemal każdym stylem aranżacyjnym – od słonecznego scandi aż po ascetyczny wystrój industrialny.

- Stolarka okienna zmieniała się na przestrzeni lat pod kątem technicznym, ale i wizualnym. Okno dopełnia aranżację, ale często jest też kluczowym elementem dekoracyjnym, dlatego coraz częściej pozwalamy sobie na odważniejsze wybory i nieszablonowe zestawienia – podkreśla Mateusz Stolarczyk, ekspert marki OknoPlus. -  Oprócz klasycznych kolorów ram okiennych, jak biel czy brąz, chętnie wybierane są okleiny drewnopodobne, wyrazisty antracyt, mocna czerń, propozycje z szerokiej palety barw RAL, a nawet opcje łączące dwa, zupełnie odmienne kolory. Prym wiodą tu bez wątpienia modne okno Morlite oraz propozycje z kolekcji Reveal – dodaje ekspert. 

Dopełnieniem wartości wizualnych powinna być jakość, funkcjonalność i ergonomia, dlatego współczesna stolarka okienna nie tylko pięknie wzbogaca wizualnie wnętrza, ale chroni przed zimnem czy niedoborem światła w pomieszczeniu, a nawet pomaga tłumić hałas płynący z otoczenia.

Okna PVC Morlite

Jakie wartości, oprócz tej estetycznej, niesie?

Wielkogabarytowe tafle szkła optycznie powiększą przestrzeń i zapewnią nam bajeczne widoki, które będziemy mogli podziwiać o każdej porze roku, a promienie słoneczne doświetlą, ocieplą i napełnią dom pozytywną energią. Pięknie odwzorowane kolory oraz brak efektu lustra zaproszą do wnętrza pozytywną zieleń lata lub kojącą biel zimy. Nowoczesne okna mogą połączyć salon z tarasem czy zaprowadzić nas prosto do ogrodu – świeże powietrze i uroki natury na wyciągnięcie ręki!

Trend 2 – okna energooszczędne i troska o komfort na wielu poziomach

Dbanie o planetę i ruch zero waste zrewolucjonizowały również branżę budowlaną. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, troszczymy się o termoizolacyjność całego domu, mając na uwadze m.in. wysokie parametry techniczne okien czy drzwi, które zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię, co stanowi ukłon w stronę domowego budżetu i otaczającego nas świata. 

Obowiązująca od stycznia 2021 r. zmiana przepisów dotyczących norm energooszczędności budynków (WT 2021), zobowiązała producentów stolarki okiennej do tego, aby współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych nie przekroczył 0,9 W/m²K, a w przypadku okien w domach pasywnych – 0,8 W/m²K.

- OknoPlus nie tylko spełnia te wymogi, ale oferuje okna energooszczędne, które mogą pochwalić się współczynnikiem Uw na poziomie 0,7 W/m²K – np. okno energooszczędne Reveal czy okno ekologiczne Genesis – mówi Mateusz Stolarczyk, ekspert marki OknoPlus. - Oprócz tego, że wyróżnia je designerski wygląd, zapewniają doskonały dostęp do światła naturalnego. Promienie słoneczne, które wpadają przez szyby są zatrzymywane wewnątrz, co działa korzystnie na rzecz bilansu termicznego oraz energooszczędności. Dzięki temu nie musimy dogrzewać, ani doświetlać pomieszczenia, minimalizując przy tym eksploatację nieodnawialnych źródeł energii.

Okna energooszczędne ALU Reveal

Mniejsze zapotrzebowanie na dodatkowe źródła ciepła to ewidentny zysk ekonomiczny i ekologiczny. A skoro o środowisku mowa…

Trend 3 – okna ekologiczne – spojrzenie na rzeczywistość z szerszej perspektywy

Energooszczędne domy nie kojarzą się już z ekscentryzmem, a stały się w zasadzie standardem budowlanym. Rozwiązania, dzięki którym nasz dom stanie się eko, są dziś wyciągnięcie ręki. Bez wątpienia niemałą rolę odgrywają tu właśnie okna ekologiczne – te o doskonałych parametrach Uw, Ug oraz Lt. Ale to nie wszystko. Pomostem, który łączy okna z ekologią jest również materiał, z którego są wykonane. Mając na uwadze interes środowiska wyjątkowo cenione przez producentów, architektów i użytkowników są okna energooszczędne o profilach aluminiowych. Będąc rozwiązaniem niezwykle wytrzymałym, cechuje je ponadprzeciętna odporność na korozję i działanie czynników atmosferycznych. Co więcej, do recyklingu aluminium potrzeba jedynie kilka procent energii użytej pierwotnie do produkcji. Decydując się na okna ekologiczne, nie tylko dokładamy kolejną cegiełkę do wspólnego dbania o ochronę surowców naturalnych, ale też przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczeń wody, powietrza oraz gleby.

Okna ekologiczne OknoPlus w nowoczesnym domu

Gdzie kupić nowoczesne okna? Śląsk zaprasza do salonów partnerskich

Gdzie poza Krakowem można kupić ekologiczne, energooszczędne i stylowe okna? Śląsk posiada kilka salonów ze stolarką okienną, w których doświadczeni specjaliści pomogą wybrać rozwiązanie indywidualnie dopasowane do potrzeb dowolnego projektu.

Trendy to nie tylko działania na rzecz estetyki, ale suma naszych wyborów, które wychodzą poza określone ramy – również te okienne. Dziś bycie modnym oznacza bycie eko – bo przecież natura jest najlepszym projektantem i wzorem do naśladowania. Jeśli chcemy, aby nadal była dla nas nieprzemijającą inspiracją, musimy się o nią zatroszczyć. Zacznijmy od zaraz!