Profilaktyka stomatologiczna prowadzona już w żłobkach, przedszkolach i szkołach ma ogromne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Zaniedbywanie tej kwestii w Polsce przez rodziców oraz różne instytucje powoduje, że nawet 90 procent dzieci ma próchnicę.

Praca higienistki stomatologicznej

W przyszłości sytuacja ta może ulec pogorszeniu lub poprawie. Wszystko zależy od tego, w jakim kierunku rozwinie się profilaktyka zdrowia jamy ustnej w naszym kraju. Higienistki stomatologiczne mogą sprawić, że znacznie mniej dzieci będzie miało ubytki w zębach mlecznych i nowych zębach stałych.

Higienistka stomatologiczna to profesja istniejąca w Polsce od dawna, dokładnie od 1975 roku, ale dopiero od 2011 roku obowiązuje rozporządzenie, według którego gabinetom stomatologicznym narzuca się obowiązek zatrudnienia wykwalifikowanej higienistki lub asystentki. Różnica pomiędzy tymi dwoma zawodami tkwi w kompetencjach - higienistka zajmuje bardziej samodzielne stanowisko pracy niż asystentka, zaliczana do personelu pomocniczego.

Zadaniem higienistki stomatologicznej jest bezpośrednia współpraca z lekarzem stomatologiem. Powinna ona wykonywać pod jego nadzorem zabiegi profilaktyczno-techniczne, wstępne badania diagnostyczne oraz podejmować się piaskowania, skalingu, polerowania, lakierowania i lakowania zębów. Higienistka prowadzi szereg działań prewencyjnych, w tym poza gabinetem stomatologicznym, m.in. w żłobkach, przedszkolach i szkołach, czego najlepszym przykładem jest fluoryzacja.

Praca w polskich i zagranicznych gabinetach

W Polsce, m.in. w Katowicach, można zapisać się do szkoły policealnej na kierunek higienistka stomatologiczna, a po jego ukończeniu znaleźć zatrudnienie w gabinecie dentystycznym lub nawet otworzyć własną działalność gospodarczą i współpracować z takimi gabinetami.

Tytuł higienistki stomatologicznej potwierdzony zdanym egzaminem państwowym otwiera szerokie perspektywy znalezienia pracy także poza granicami Polski. W krajach Unii Europejskiej zawód ten jest poszukiwany, głównie na potrzeby realizowania różnych programów profilaktycznych mających na celu zapobieganie próchnicy u dzieci.

W wielu państwach, w których próchnica u najmłodszych niemal nie występuje, zawód higienistki stomatologicznej jest wysoko ceniony. W Polsce jeszcze tak nie jest, ale w przyszłości dzięki pracy wykwalifikowanych specjalistów być może również uwolnimy zęby naszych dzieci od ubytków.