Kuchnia z salonem to modne i praktyczne połączenie. W artykule podpowiadamy, jak urządzić salon z aneksem kuchennym. Wejdź i zobacz kilka inspiracji.

Kuchnia z salonem to popularne rozwiązanie, stosowane zarówno w małych mieszkaniach, jak i w dużych domach. Otwarcie kuchni na salon sprawia, że oba pomieszczenia wydają się większe oraz jaśniejsze. Ponadto otwarta kuchnia zapewnia niezakłócony ciąg komunikacyjny. Co to oznacza? Pewnie kojarzysz sytuację, gdy ominęły Cię najciekawsze momenty rodzinnej imprezy lub spotkania z przyjaciółmi, gdyż właśnie przebywałaś / eś w kuchni, szykując kolację?  Posiadając salon z aneksem kuchennym, masz gwarancję, że już nic Cię nie ominie, gdyż ciągle będziesz przebywać w tym samym pomieszczeniu co goście!

Wybierając tę opcję, musisz mieć jednak świadomość, że to rozwiązanie ma wady. Do najczęstszych zalicza się:

  • zapachy, które unoszą się po całym domu,
  • odgłosy urządzeń kuchennych, które mogą przeszkadzać w oglądaniu telewizji,
  • kuchenny chaos, który będzie widoczny w salonie.

Jeśli uważasz, że te trzy minusy nie są dla Ciebie problemem, to śmiało możesz decydować się na to rozwiązanie, a poniżej znajdziesz kilka ciekawych inspiracji i porad, jak urządzić salon z aneksem kuchennym!

Kuchnia z salonem – jak to połączyć

Jest kilka sposobów na to, jak połączyć kuchnię z salonem.  Jednym z najpopularniejszych jest zastosowanie wyspy kuchennej, która będzie delikatnym przejściem z jednej strefy do drugiej. Dodatkowo wyspa może posłużyć jako blat roboczy lub stół, przy którym będziesz spożywać codzienne posiłki. Jeśli jednak w Twoim mieszkaniu nie ma miejsca na wyspę, to  nie obawiaj się pełnego otwarcia na salon. Zastosuj aneks kuchenny - z resztą mieszkania najlepiej będzie współgrał taki, który posiada te same warianty kolorystyczne lub stylistyczne, co reszta mebli w pomieszczeniu. W tym wydaniu kuchnia ma być uzupełnieniem przestrzeni, natomiast uwagę ma przyciągać salon.

Aneks kuchenny – przegląd modnych zestawów

Nowoczesne meble kuchenne

Wybór mebli o tym charakterze to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań. Nowoczesny styl narzuca meblom minimalizm oraz stonowaną kolorystykę, może być to zarówno biel, jak i modna imitacja drewna. Obie kombinacje kolorystyczne doskonale będą współgrać z każdym odcieniem / fakturą ścian. Ponadto z łatwością dopasujesz do nich pozostałe meble w salonie, czy jadalni.

Aneks kuchenny w stylu loftowym

Styl loftowy  / industrialny to gorący HIT ostatnich i nadchodzących sezonów. Prezentuje odważne rozwiązania, takie jak: surowa cegła oraz beton na ścianach, czerń i szarość w meblach oraz metal i drewno w detalach. Aneks kuchenny do tego stylu wnętrzarskiego również musi być nacechowany surowością. Nasza propozycja to połączenie matowych, szarych frontów i cokołów z drewnianymi wstawkami. Całość dopełniają czarne uchwyty oraz blat. Kontynuacja tego stylu obowiązkowo musi znaleźć się w salonie!


Meble kuchenne w stylu retro

Jeśli nie przepadasz za surowymi i zimnymi wnętrzami, to mamy dla Ciebie inną propozycję! Meble kuchenne w stylu retro! Cechą charakterystyczna tego typu mebli są dekoracyjne frezy oraz uchwyty. Meble kuchenne w stylu retro lubią towarzystwo bieli oraz drewna. Całość z pewnością prezentuje się przytulnie / rodzinnie.  We wnętrzach o tym charakterze koniecznie trzeba zadbać o dodatki, które podkreślą styl kuchni.


Narożnik – sposób na wydzielenie stref 

Jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości zastosowania wyspy kuchennej, to przestrzeń możesz wydzielić za pomocą innego mebla np. narożnika.  Do wnętrza wybierz model wolnostojący (tył obity tą samą tkaniną, co przód) i ustaw go tyłem do kuchni. Wydzielanie stref w mieszkaniu jest ważne dla komfortu psychicznego. Salon ma kojarzyć się z odpoczynkiem i relaksem, kuchnia z codzienną potrzebą jedzenia, a jeśli pracujesz w domu, to koniecznie wydziel strefę pracy z biurkiem. Podział na strefy pomaga utrzymać porządek.

 

Meble do salonu – jak nadać spójności pomieszczeniu

W otwartych przestrzeniach bardzo ważna jest spójność, która pomaga zaprowadzić harmonię. Dobrze urządzone mieszkania wspomaga odpoczynek i regenerację. Ponadto zastosowanie podobnej kolorystki pomaga w utrzymaniu wrażenia przestronności i jasności. Ważne by meble do salonu współgrały z tymi, które znajdują się w kuchni. Oczywiście nie chodzi o to, by były identyczne, ale spójne stylistycznie lub kolorystycznie.