
Praca zdalna Katowice – gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Filarem gospodarki Katowic, jak również całego obszaru metropolitalnego, jest przemysł, w tym wydobywczy, hutniczy, energetyczny i chemiczny. Coraz większe znaczenie zyskuje także branża technologiczna, a okolice Katowic zaczynają być nazywane „Śląską Doliną Krzemową”.
Katowice to również nieustannie rozwijający się ośrodek handlowo-usługowy, a także miasto akademickie, w którym działają między innymi Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Akademia Sztuk Pięknych, Śląski Uniwersytet Medyczny i wiele innych uczelni oraz placówek badawczych.
Miasto ma bogatą ofertę kulturalną, przyciąga turystów, inwestorów z Polski i zagranicy, a także oczywiście osoby poszukujące zatrudnienia. Czy praca w Katowicach od zaraz jest możliwa? Czy trudno ją dostać?
Praca w Katowicach – jak wygląda rynek pracy?
Rynek pracy w Katowicach jest otwarty na specjalistów z bardzo wielu branż. Liczne wakaty generują w szczególności tutejsze zakłady zajmujące się wydobyciem i obróbką węgla kamiennego oraz branżą energetyczną, ale nie tylko. Prężnie rozwijają się branża motoryzacyjna, IT, fin-tech, a także handlowa, gastronomiczna, transportowa czy budowlana. Miasto cechuje silne zróżnicowanie gospodarcze. Na niespełna 50 tys. wszystkich zarejestrowanych w mieście podmiotów gospodarki narodowej (REGON, 31.03.2021 r.):
-
najwięcej jest sklepów, hurtowni i punktów naprawy pojazdów – to 21,1% wszystkich jednostek,
-
działalność profesjonalną, naukową i techniczną prowadzi 14,2% podmiotów,
-
przedsiębiorstwa budowlane tworzą trzecią co do liczebności grupę podmiotów – 8,3% ogółu,
-
z kolei zakłady przetwórstwa przemysłowego stanowią 5,8% wszystkich podmiotów gospodarczych funkcjonujących w mieście.
Rynek pracy w Polsce cechuje silne zróżnicowanie regionalne. Województwo śląskie wyróżnia się jako obszar o bardzo niskim bezrobociu, a wskaźnik jest najniższy właśnie w Katowicach. To bardzo dobry prognostyk dla osób szukających pracy w stolicy Górnego Śląska.
Stopa bezrobocia wg Głównego Urzędu Statystycznego (marzec 2021 r.):
-
Katowice – 1,9%,
-
woj. śląskie – 5,1%,
-
Polska – 6,4%.
Oferty pracy zdalnej w Katowicach – gdzie szukać ofert pracy w internecie?
Dynamiczny rozwój gospodarczy miasta przekłada się na różnorodne możliwości zatrudnienia i rozwoju zawodowego. W wielu branżach ofert nie tylko nie brakuje, ale wręcz notowany jest deficyt chętnych do podjęcia zatrudnienia. Taka sytuacja dotyczy np. wspomnianej branży IT – pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem projektantów i administratorów baz danych, programistów (Barometr zawodów 2021). Duże zapotrzebowanie na kadrę notowane jest też w oświacie, gdzie poszukiwani są w szczególności nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. W Katowicach w dużym deficycie są ponadto pracownicy służb mundurowych.
Jak szukać pracy? Wsparciem może być Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach. Warto mieć jednak świadomość, że najwięcej propozycji zatrudnienia znajdziemy w internecie. Nieocenioną pomocą w czasie rozglądania się za etatem są portale z ogłoszeniami o pracę. Warto postawić na popularny, renomowany portal pracy, gwarantujący bezpieczeństwo i dający dostęp do licznych ogłoszeń.
Dobrym wyborem jest na przykład Praca.pl. Założenie konta trwa kilka minut, a sama platforma jest bardzo intuicyjna i przyjemna w obsłudze. Dzięki filtrom określimy parametry wyszukiwania – możemy np. zobaczyć wszystkie oferty pracy w Katowicach, tylko te dotyczące wybranego obszaru zawodowego bądź stanowiska.
Za pomocą portalu szybko znajdziemy także oferty dotyczące wyłącznie pracy zdalnej. Jak to zrobić? W znajdującej się po lewej stronie ramce z filtrami wystarczy zaznaczyć opcję PRACA ZDALNA. Z kolei w pasku szukania (na szczycie strony) podajemy nazwę miasta, czyli Katowice. Klikamy przycisk SZUKAJ i gotowe – pojawia się lista wszystkich aktualnych ogłoszeń o pracę zdalną w tym mieście, zaczynając od najświeższych. Wyniki wyszukiwania możemy dalej uściślać, podając np. nazwę interesującego nas stanowiska.
Dodatkowo za pośrednictwem Praca.pl możemy łatwo stworzyć CV i, co warto podkreślić, bezpłatnie ściągnąć je w formacie pdf na swój komputer. Z kolei w zakładce Pracodawcy znajdziemy wiele cennych informacji na temat firm publikujących ogłoszenia – dane te przydadzą się w czasie przeglądania ofert, a także przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Oczywiście liczne ogłoszenia o pracę pojawiają się też w innych miejscach w sieci, np. w mediach społecznościowych czy platformach typu kupię-sprzedam, i dobrze je mieć na uwadze. Trzeba jednak wiedzieć, że tylko w przypadku renomowanego portalu oferty zatrudnienia podlegają weryfikacji ekspertów rynku pracy, co minimalizuje praktycznie do zera możliwość zetknięcia się z nieuczciwą propozycją jak próba wyłudzenia danych czy pieniędzy.
Szukanie pracy dla wielu osób jest stresującym zajęciem, dlatego warto korzystać z profesjonalnych narzędzi i kanałów, które znacznie ułatwią zadanie i przyspieszą znalezienie wymarzonej posady.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj