16 i 23 lutego mieszkańcy Katowic mają możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. W ramach akcji organizowanej przez Fundację Ziko dla Zdrowia można sprawdzić stan swojego serca, płuc oraz kości.


Każde badanie kończy się wydrukowaniem wyniku, omówieniem go i przy wątpliwych wynikach zaleceniem konsultacji lekarskiej.

16 lutego w godzinach 9.00-16.00 w Katwicach na ul. Panewnickiej 40 zaparkuje osteobus, w którym będzie wykonywana densytometria, polegająca na określeniu gęstości mineralnej kości. Badanie to umożliwia diagnostykę osteoporozy i osteopenii, które rozwijają się stopniowo, bardzo często nie dając wyraźnych objawów. Badanie jest szczególnie wskazane dla osób po 55 roku życia, po złamaniach kości oraz znajdujących się w tzw. grupie ryzyka (występowanie osteoporozy w rodzinie, niedobór hormonów płciowych, witaminy D i wapnia).

Natomiast 23 lutego, również na ul. Panewnickiej 40 w godz. 9.00-16.00 będzie można wykonać badanie płuc oraz analizę wieku serca. Spirometria służy rozpoznaniu i ocenie zaawansowania zaburzeń czynności płuc. Tego typu badanie powinno być wykonywane co najmniej dwa razy w roku przez palaczy oraz przez osoby, które często kaszlą, mają duszności, czy szybko się męczą.

Z kolei oszacowanie tzw. wieku serca odbywa się na podstawie algorytmu opracowanego przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Metoda ta w sposób szybki i bezinwazyjny, na podstawie wywiadu z pacjentem, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru masy ciała, współczynnika BMI, procentowej zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, pozwala na określenie, przy użyciu specjalnej aplikacji, prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wizyta w kardiobusie Fundacji Ziko dla Zdrowia umożliwia pacjentom wykonanie specjalistycznego badania bez konieczności rejestrowania się i długiego oczekiwania na termin wizyty. Ponadto, akcja zwraca uwagę na znaczenie wczesnej diagnostyki, profilaktykę schorzeń kardiologicznych oraz zachęca do dbania o zdrowie. 

Zapisy na badania odbywają się pod numerem telefonu 12 687 57 90 lub na miejscu.