Zmora nie tylko nastolatków, ale także dorosłych – trądzik może przybierać różnorodne postacie, przez co poprawne rozpoznanie jego odmiany nie zawsze jest proste. Widząc niepokojące zmiany na skórze twarzy, zazwyczaj próbujemy ratować się tym, co mamy akurat pod ręką, jednak czasem konieczna będzie pomoc lekarza. Zanim jednak będzie można rozpocząć leczenie, dermatolog musi stwierdzić, z jaką chorobą się zmagamy. Czy to trądzik zaskórnikowy, czy może trądzik różowaty?

 

 

Najczęściej spotykane odmiany trądziku

Trądzik potrafi uprzykrzyć życie: wypryski widoczne na twarzy, a czasem także na innych częściach ciała bywają źródłem kompleksów. Trudno sobie z tym poradzić, szczególnie kiedy stan cery uniemożliwia zakamuflowanie niedoskonałości makijażem wykonanym nawet najbardziej wprawną ręką. Dlatego konieczna może się okazać farmakoterapia. Żeby jednak do niej przystąpić, warto przyjrzeć się objawom i ustalić, z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia:

  • trądzik pospolity – zdecydowanie najpowszechniejszy rodzaj, który może dotyczyć nawet 80% osób na całym świecie. Ta odmiana jest spotykana głównie u nastolatków w okresie dojrzewania (12-18 lat), choć zdarza się, że mają z nim do czynienia również dorośli. Do głównych symptomów należą: łojotok, krostki, grudki oraz zaskórniki. Gojące się wypryski mogą pozostawiać po sobie nieestetyczne blizny oraz przebarwienia. Trądzik pospolity zazwyczaj wiąże się z wahaniem gospodarki hormonalnej;
  • trądzik różowaty – w przeciwieństwie do pospolitego najczęściej dotyczy osób dorosłych (największy procent zachorowań przypada na wiek 40-60 lat). W jego wyniku na twarzy pojawia się rumień, który początkowo ma charakter okresowy, jednak z czasem może przyjąć trwałą postać. Dodatkowo, w zaawansowanej fazie choroby, mogą pojawić się krostki i grudki, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do deformacji twarzy. Przyczyn tego schorzenia upatruje się w zaburzeniach naczyniowo-ruchowych oraz autoimmunologicznych;
  • trądzik zaskórnikowy – to jedna z odmian trądziku pospolitego, która charakteryzuje się obecnością wykwitów niezapalnych, czyli zaskórników otwartych oraz zamkniętych. Wykwity te są najczęściej widoczne w tzw. strefie T, czyli na czole i nosie, a także na brodzie. Trądzik zaskórnikowy najczęściej jest spotykany u nastolatków, a jego leczenie jest stosunkowo proste;
  • trądzik hormonalny – charakterystyczny dla osób dorosłych, po 25. roku życia. Powszechny zwłaszcza wśród kobiet, u których niedoskonałości pojawiają się w okolicach miesiączki, podczas ciąży czy w czasie menopauzy. Jest bezpośrednim wynikiem przerostu hormonów płciowych żeńskich oraz męskich.

 

Jak walczyć z trądzikiem?

Rozpoznanie rodzaju trądziku jest absolutnie kluczowe, jeśli chcemy rozpocząć walkę z objawami. Przykładowo, mając trądzik różowaty, nie możemy stosować preparatów przeznaczonych do leczenia trądziku pospolitego, ponieważ w ten sposób moglibyśmy sobie zaszkodzić. Warto jest obserwować swoją skórę, a w razie nasilenia symptomów umówić wizytę u dermatologa.

 

Bez względu na odmianę trądziku warto jest zadbać o zdrowy tryb życia. Prawidłowo dobrana dieta (bogata w owoce i warzywa, a oszczędna w tłuszcze czy produkty wysoko przetworzone) wraz z aktywnością fizyczną oraz właściwą ilością snu wspomoże naturalną regenerację naskórka. Niezwykle istotne jest również dopasowanie odpowiedniej pielęgnacji.