Okazuje się, że mandaty zdrożeją – wielokrotnie. Przekroczenie prędkości może skutkować nawet karą 1500 zł. Jest to decyzja rządu, który zweryfikował mandaty w innych krajach Europy. 500 zł za przekroczenie prędkości w Polsce to jedna z najniższych kar w UE.

Mandaty nawet trzykrotnie wyższe?

Rząd podjął decyzję – mandaty będą wyższe. 16 lat temu kara 500 zł była naprawdę znacząca. Obecnie nie robi ona na kierowcach już takiego wrażenia. Z tego względu jej zwiększenie jest coraz bardziej realne. Przypuszczano, że propozycja wypłynęła z Ministerstwa Infrastruktury. Jednak Ministerstwo zdementowało plotki, podkreślając, że taryfikator mandatów leży w gestii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej rewolucji dla kierowców 

Jest to niejedna zmiana, która dotyczy mandatów. Od 7 listopada 2019 r. kierowcy będą zobowiązani do trzymania rąk na kierownicy pod groźbą kary pieniężnej. 500 zł więc grozi każdemu, kto nie dostosuje się do nakazów policjanta. Dotyczą one trzymania rąk na kierownicy, siedzenia bez ruchu oraz zakazu opuszczenia pojazdu.

Policja będzie miała prawo przeprowadzać kontrolę w dowolnym miejscu. Jedynym wyjątkiem jest ustawienie samochodu w miejscu ryzykownym, ponieważ funkcjonariusze nie mogą zagrażać innym kierowcom. 

Zmiany mają wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach oraz przyśpieszenie kontroli.