Ponad 800 zawodniczek i zawodników z 32 państw wystartuje w EUROARM Katowice 2017, czyli XXVII Mistrzostwach Europy Juniorów, Seniorów, Masters oraz XX Mistrzostwach Europy Osób Niepełnosprawnych w Armwrestlingu (siłowanie na ręce), które od 16 do 20 maja odbędą się w Spodku (hala lodowisko).

To największa, coroczna europejska impreza w tej dyscyplinie sportu. Miłośnicy sportów walki będą mieli okazję zobaczyć emocjonujące pojedynki z udziałem najlepszych zawodników z całej Europy. Wśród faworytów do medali wskazywani są Rosjanie, Ukraińcy, Turcy oraz oczywiście gospodarze. W zawodach startują kobiety i mężczyźni. Startujący podzieleni są na kategorie wagowe. Walki na lewą i prawą rękę odbywają się osobno, tak więc można być mistrzem na obie ręce. O zwycięstwie nie decyduje wyłącznie siła, równie ważne, a może i istotniejsze są technika i taktyka.

Oprócz armwrestlingowych mistrzów międzynarodowego formatu gośćmi specjalnymi zawodów będą: 18 maja - Iwona Cichosz - Miss Świata Głuchych 2016, modelka, uczestniczka siódmej edycji programu „Taniec z gwiazdami” oraz 20 maja - Robert Burneika, znany jako Hardkorowy Koksu – litewski kulturysta, zawodnik mieszanych sztuk walki MMA.

Armwrestling (siłowanie na ręce) to typowy sport walki. Walki trwają od kilku sekund do nawet kilku minut. O zwycięstwie decydują: technika, taktyka, specyficzna siła, szybkość i psychika – podobnie jak w zapasach i judo. Walki odbywają się na stojąco (z wyjątkiem niektórych kategorii osób niepełnosprawnych), przy specjalnym stole przymocowanym do podłoża.

Polska była już organizatorem wielu prestiżowych zawodów w siłowaniu na ręce o randze międzynarodowej. Dwukrotnie organizowano w naszym kraju Mistrzostwa Europy (w 2004 oraz 2012) oraz dwukrotnie zawody o randze Mistrzostw Świata (w 2001 oraz 2013 r.). Poza tym co roku w naszym kraju odbywają się Puchary Świata Zawodowców oraz Puchary Świata Osób Niepełnosprawnych.

Za sukcesami na polu organizacyjnym przyszły też sukcesy sportowe. Polscy armwrestlerzy zaczęli zdobywać medale na mistrzostwach Europy i świata i dzisiaj należą do ścisłej czołówki światowej, zarówno w kategoriach juniorów, seniorów, masters, jak i kategorii osób niepełnosprawnych. W tym roku Polskę reprezentować będzie prawie stuosobowa kadra polski wyłoniona na kwietniowych Mistrzostwach Polski w Szczyrku.

Mistrzostwa Europy w Armwrestlingu – EUROARM Katowice 2017 już wkrótce. Warto na żywo obejrzeć emocjonujące walki współczesnych gladiatorów, tym bardziej, że wstęp do Spodka jest bezpłatny. Za organizację zawodów odpowiada Federacja Armwrestling Polska oraz Europejska Federacja Armwrestlingu EAF. Gospodarzem mistrzostw jest miasto Katowice.